Článek
Dnes to řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). Stavba se dnes kolauduje, město zatím nechce sdělovat konkrétní čas otevření. S ohledem na epidemickou situaci chce zabránit srocování lidí. Ze stejného důvodu neplánuje ani slavnostní přestřižení pásky nebo jinou podobnou akci. Trojská lávka se zřítila v prosinci 2017, zraněni při tom byli čtyři lidé.
„Dnes probíhá kolaudace, zítra dopoledne a odpoledne budeme dodělávat poslední administrativní úkony v souvislosti s otevřením. Pokud bude vše v pořádku, což samozřejmě předpokládáme, zítra v pozdějších odpoledních hodinách se už budou moct Pražané po třech letech znovu projít po lávce z Císařského ostrova do Troji,“ uvedl náměstek.
Jak šel čas s Trojskou lávkou:
Novou lávku pro město postavila za 150 milionů korun firma SMP CZ. Stavba začala loni v listopadu. Proti původní zřícené lávce je nová širší i vyšší. Je 256 metrů dlouhá a čtyři metry široká, takže se po ní dá nejen chodit, ale i jezdit na bruslích nebo na kole. V případě nutnosti po ní projede i záchranná služba.
Ve srovnání s původní stavbou má být nová podle dřívějšího Scheinherrova vyjádření také lépe kontrolovatelná, a to pouze pohledem. Konstrukci tvoří také natlakovaná trubka. Pokud by v ní tlak klesl, správci lávky se okamžitě dozvědí, že nastal problém a budou jej moci ihned řešit. Lávka se bude kontrolovat nepřetržitě on-line. Po zprovoznění mostu by měl podle předchozích informací přestat jezdit přívoz, který lávku nahrazoval.
Kvůli předloňskému zřícení původní lávky státní zástupce obvinil dva muže z obecného ohrožení, a to projektanta Jiřího Stráského a bývalého šéfa oddělení mostů Antonína Semeckého. Oba vinu popírají. Soud začal v polovině září, rozsudek zatím nepadl.