Článek
V důsledku páteční série otřesů půdy zemřely v indonéském městě Palu na ostrově Sulawesi stovky lidí, počet obětí určitě poroste. Zatím nejnovější údaj místních úřadů mluví o 384 mrtvých.
Většinu území Sulawesi zničila tsunami. Tisíce budov se zřítilo a v hlavním městě ostrova Palu stále probíhají evakuace.
Palu je zavaleno troskami ze zřícených domů, těžce poškozená je také místní mešita, která je do půlky zalitá vodou, i nákupní centrum. Kromě Palu, jež je domovem 380 tisíc lidí, bylo postiženo i město Donggala. Ze snímků je patrné, že se tam zřítil velký most.
Beautiful masid called "Masid Gantung " bridge leading to masjid from main road vanished, #Palu #Gempa #Sulawesi #tsunamiPalu pic.twitter.com/bpSkQ7dR8F
— Ambrose Bendoamar (@ambrose7581) September 29, 2018
Ve městech jsou desítky těl přikrytých plachtami. Očití svědci uvedli, že na pláži v Palu je mnoho mrtvol a že lidská těla plavou také na hladině moře.
Ve chvíli, kdy se blížila tsunami, se v Palu konal plážový festival, na kterém přicházejí vždy stovky lidí. Jejich osud není dosud známý.
Poškozena je i řídící věž letiště a přistávací dráha na letišti, letiště je ale částečně v provozu.
Zemětřesení mělo sílu 7,5 stupně Richterovy škály a vyvolalo vlnu tsunami. Vlna měla podle mluvčího indonéského úřadu pro opatření při katastrofách výšku okolo tří metrů.
První záběry tsunami:
Na místo byla poslána jednotka indonéské armády, vojáci by měli pomoci s evakuací a vyprošťováním uvězněných lidí.
Záchranné práce zkomplikoval výpadek elektrického proudu, který narušil komunikační systémy, píše Reuters.
Obrázky zkázy ze Sulawesi:
Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. Série zemětřesení, která v červenci a srpnu zasáhla indonéský ostrov Lombok, si vyžádala téměř 500 mrtvých a více než 1300 zraněných.
V roce 2004 zemětřesení a tsunami zabily nejméně 230 tisíc lidí v 13 zemích, většina mrtvých byla nalezena v Indonésii.