Hlavní obsah

Tři měsíce politických zvratů i názorových výměn. Sestavili jsme všechny výroky kolem nejmenování Šmardy ministrem

Sestavili jsme časovou osu nejzajímavějších výroků kolem vládní krize a nejmenování Michala Šmardy ministrem.

Tři měsíce trvající spor o nového ministra kultury zastínil řadu jiných politických událostí. Vládní představitelé se v posledních několika týdnech potkávali na různých místech, mnohokrát se vyjadřovali do médií a také se často měnily jejich názory a postoje.

Článek

Vše vyřešil nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda, který ve vysílání České televize oznámil, že nemůže sedět ve vládě premiéra Babiše a vzdává se své nominace. Sestavili jsme výroky čtyř hlavních aktérů nejmenování ministra kultury – prezidenta Zemana, premiéra Babiše, předsedy ČSSD Hamáčka i dnes už bývalého nominanta sociálních demokratů na ministra kultury Michala Šmardy.

15. května 2019

29. května 2019

Předseda ČSSD Jan Hamáček na svém Twitteru:

„Antonín Staněk rezignoval dobrovolně, děkuji mu za jeho práci, ale mám odlišnou představu o řízení Ministerstva kultury. Požádám prezidenta prostřednictvím premiéra o jeho odvolání. A do konce května navrhnu jako nového ministra kultury zkušeného manažera a vyjednavače Michala Šmardu.“

Premiér ČR Andrej Babiš na tiskové konferenci:

„Já budu postupovat podle přání pana předsedy Hamáčka, protože to místo je sociální demokracie.“

o pár hodin později

„Pan Šmarda byl zásadně proti vstupu ČSSD do vlády, tak mě překvapuje, že je nominován do vlády. Vystupoval velice negativně vůči vládě ČSSD s hnutím ANO, tak určitě budu mít zájem se s ním setkat a vyslechnout, jak to v té vládě myslí.“

„Moc mě mrzí, že jsme došli do bodu, kdy se celá situace ještě více komplikuje. Moc mě mrzí také to, že to vypadá tak, že jsou kolem všeho rozehrávány politické hry.“

30. května 2019

Nejsem odborník na kulturu, pan Hamáček ale považuje za důležitější manažerské schopnosti. Situaci beru jako krizový management, nevidím svou budoucnost v kultuře.

„Ptal jsem se pana Hamáčka, jestli skutečně trvá na nominaci pana Šmardy. Ubezpečil mě, že je to nejlepší kandidát, kterého má sociální demokracie k dispozici. Beru to na vědomí, je to jejich odpovědnost, kdo bude na Ministerstvu kultury.“

Prezident Zeman v dopise premiérovi Babišovi:

„Pro další postup doporučuji vyčkat výsledků trestního oznámení, které docent Staněk podal ve věci rozkrádání ve svém resortu.“

11. června

„S panem Šmardou se pan prezident setká v geologicky dohledné době.“

22. června 2019:

„Nedokážu si představit, že by zůstal Antonín Staněk ministrem kultury a Jan Hamáček předsedou ČSSD. Pokud by Jan Hamáček nedosáhl odvolání ministra, ztratil by jako předseda autoritu.“

25. června 2019:

Prezident Miloš Zeman přijal na schůzce kandidáta na ministra kultury Šmardu.

26. června 2019:

„Pan prezident nikdy kategoricky neřekl, že nechce odvolat ministra Staňka či potažmo jmenovat pana Šmardu. Pan prezident chce o té situaci dále jednat. Tu situaci bych chtěl mít vyřešenou do 30. 6.“

27. června 2019:

Předseda ČSSD Jan Hamáček po schůzce s prezidentem:

„Česká republika se dostala na hranu ústavní krize. Řekli jsme, že chceme mít do 30. 6. jasno v tom, jak se ta situace vyvine.“

„Za 30 let, co jsem v politice, jsem neakceptoval jediné ultimátum, jediné vydírání. A vždy jsem je považoval za drzost. Nejsem automat na podpisy.“

28. června 2019:

Premiér Babiš na tiskové konferenci po jednání s předsedou ČSSD Hamáčkem:

„ČSSD navrhla na pozici ministra kultury pana Šmardu. Panu prezidentovi se to nelíbí, on má na nějaké jiné názory. Já půjdu za panem prezidentem a budu se ho snažit přesvědčovat, aby vnímal naší koaliční dohodu.“

29. června 2019:

Prezident Miloš Zeman pro MF Dnes:

„Prezident je ten, kdo jmenuje a odvolává ministry. Ústava nestanoví žádnou lhůtu, kdy má prezident reagovat na návrh výměny dvou ministrů.“

„Silně pochybuji, že Šmarda bude někdy ministrem.“

30. června 2019:

„Moje profese je obchodník. Já vyjednávám. Napnu svoje vyjednávací síly na maximum na to, abych pana prezidenta přesvědčil, aby akceptoval, že sociální demokracie navrhla pana Šmardu a abychom tento spor zažehnali.“

4. července 2019:

Předseda ČSSD Hamáček na tiskové konferenci po jednání s premiérem a prezidentem v Lánech:

„Dnešní schůzka s prezidentem žádný výsledek nepřinesla. ČSSD je v situaci, kdy podle koaliční smlouvy máme nárok na obsazení pěti ministerstev a s resortem kultury je nyní problém.“

11. července 2019:

Michal Šmarda pro Seznam:

„Jestliže po dobu těch šesti týdnů nikdo nepřišel s tím, že Michal Šmarda je ochoten svoje jméno odsunout stranou tak, aby se našel nějaký kompromis, tak jestli by teď někdo přišel s tím, že vyměníme to jméno a tím to vyřešíme, tak je to šaškárna, na které se podílet nechci.“

Předseda ČSSD Jan Hamáček na svém Twitteru:

„Pokud by sociální demokracie nemohla rozhodovat o svých zástupcích v kabinetu, neměla by její účast ve vládě smysl.“

15. července 2019:

Premiér Andrej Babiš po jednání grémia ČSSD:

„Já jsem tu nominaci poslal 31. května, takže na tom není co měnit.“

Michal Šmarda mezi novináři:

„Cokoliv si o Andreji Babišovi myslím, tak si rozhodne nemyslím, že je to srab, který by nám na rovinu nechtěl říct, co chce.“

16. července 2019:

Předseda ČSSD Jan Hamáček na svém Twitteru:

„Chápu, že vládní angažmá ČSSD v koalici s ANO spoustu lidí štve, snažím se i pochopit jejich výhrady. Jen nevím, kde se v nich bere ta jistota, že až to zabalíme, přijde něco lepšího.”

25. července 2019:

Předseda ČSSD Jan Hamáček na tiskové konferenci po jednání vedení strany:

„ČSSD nebude měnit nominaci pana Šmardy. Z našeho pohledu jsme udělali maximum, aby se to vyřešilo, uvidíme, jak dopadne pan premiér.“

14. srpna 2019

Prezident Zeman přes Facebook Jiřího Ovčáčka:

„Prezident republiky Miloš Zeman konstatoval, že pan Michal Šmarda se nikdy nezabýval problematikou české kultury. Z tohoto důvodu není odborně kompetentní pro výkon funkce ministra kultury České republiky. Proto prezident republiky požádal předsedu ČSSD Jana Hamáčka, aby mu prostřednictvím předsedy vlády navrhl jiného kandidáta, splňujícího alespoň elementární odborné předpoklady.“

„Moje důvěra v koaliční projekt je otřesena, situaci ale musí vyřešit premiér s předsedou ČSSD.“

Předseda ČSSD Jan Hamáček pro novináře:

„Sociální demokracie se rozhodně nechystá kandidáta měnit. Nevidím k tomu důvod. Ústava neumožňuje prezidentovi hodnotit nominace.“

15. srpen 2019

„Šikany ze strany ANO a prezidentské kanceláře už je dost, teatrálně odstupovat od kandidatury nebudu.“

„Já tomu vyjádření úplně nerozumím, protože jsem přesvědčen, že sociální demokracie splnila všechny podmínky, které postupně pan premiér a pan prezident dali proto, abychom mohli vyměnit ministra, který reprezentuje sociální demokracii. V tuto chvíli skutečně nevím, jaký bude další postup.“

16. srpen 2019

Premiér Babiš na svém Facebooku:

„Já sdílím stejný názor jako pan prezident, že pan Šmarda hlavně po jeho nespočetných mediálních vystoupeních není dobrý kandidát. Já říkám za sebe, s tímhle pánem já ve vládě nebudu. Takže to není už dneska problém pana prezidenta, je to i můj problém. Já mám obavu, že na základě jeho vystoupení by ve vládě jenom kritizoval.“

Předseda ČSSD Jan Hamáček na Twitteru:

„Je trochu překvapení, že premiér Andrej Babiš, který prezidentovi Michala Šmardu sám navrhl, teď najednou změnil názor. Předpokládám, že platí dohoda a čestné slovo chlapa, že si nebudeme kádrovat vlastní ministry. ČSSD trvá na dodržení koaliční smlouvy a Ústavy.“

17. srpna 2019

Předseda ČSSD Jan Hamáček na Twitteru:

„Pan premiér Andrej Babiš chce slyšet, zda chce být ČSSD ve vládě. Řekli jsme to několikrát, ale můžu to zopakovat. ANO, za předpokladu, že bude dodržována ústava a koaliční smlouva a schválený rozpočet nám umožní fungování našich ministerstev.

Tak panu premiérovi jsem na jeho otázku odpověděl. A co Andrej Babiš, chce ČSSD ve vládě?“

„Když Jan Hamáček bojuje za nějakou věc, tak ho nebodnu zezadu do zad a neřeknu mu, že mu na ten jeho boj kašlu. To je věc, která se nedělá a týmový hráč ji udělat nemůže.“

19. srpna 2019

„Nedokážu si vůbec představit, že bych pana Šmardu představoval ve Vídeňské státní opeře rakouskému kancléři nebo že bych v Národní galerii říkal francouzskému prezidentovi Macronovi, že tento pán je ministr kultury České republiky.“

Předseda ČSSD Jan Hamáček na tiskové konferenci po setkání s premiérem:

„ČSSD trvá na dodržování Ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit.“

Michal Šmarda na svém Facebooku a ve vysílání ČT:

„Nechci být členem vlády Andreje Babiše. Tři měsíce řešil pan premiér problém, který by každý starosta vyřešil za tři dny. Na tohle já vážně nemám čas. Kdyby se pan Babiš rozmyslel na začátku, mohli jsme si ušetřit tři měsíce zmatků.“

Předseda ČSSD Jan Hamáček na Twitteru:

„Rozhodnutí Michala Šmardy vzdát se kandidatury na ministra kultury respektuji a lidsky chápu, jakkoliv mě to mrzí.“

20. srpna 2019

„Mám pocit, že pan Babiš by mohl začít dělat věci, které chce. Do komunistické strany vstupovat nechtěl, ale přihlásila ho tam máma. Do politiky vstupovat nechtěl, ale porodil ho Kalousek. Do České republiky se stěhovat nechtěl, ale ze Slovenska ho vyhnal Mečiar. Čapí hnízdo stavět nechtěl, to chtěly děti. Mě do vlády nechtěl, ale donutil ho k tomu Hamáček. Tak je asi nejvyšší čas začít nést zodpovědnost za to, co dělá.“

„Žádná krize není. Chápu, že média potřebují mít krize, ale žádná krize není. Já bych chtěl, abychom mohli konečně v mediálním prostoru mluvit o pozitivních věcech. Například, že prší. Bojujeme proti suchu.“

21. srpna 2019

Předseda ČSSD Jan Hamáček na tiskové konferenci:

„Je zkušený politik, úspěšný předseda Poslanecké sněmovny, úspěšný ministr zahraničních věcí. Jsem přesvědčen, že řízení resortu kultury zvládne. Jeho úkolem bude resort stabilizovat po dlouhé době, kdy nebylo jasno, jakým směrem se bude ubírat.“

Nominant ČSSD na ministra kultury Lubomír Zaorálek o tom, proč změnil názor ohledně účasti ČSSD v menšinové vládě s ANO:

„Bylo těžké pro mne hledat důvody.“

Tiskový mluvčí prezidenta Zemana:

„Pan prezident s návrhem na jmenování Lubomíra Zaorálka ministrem kultury souhlasí.“

Doporučované