Článek
Chceme před hlasováním o nouzovém stavu informace, nakolik současná omezení pomáhají zlepšit pandemickou situaci, požádali minulý týden ministra zdravotnictví zástupci opozice. Jan Blatný jim data v pondělí předložil. Obsáhlý dokument, který obsahuje řadu komentovaných grafů, mají Seznam Zprávy k dispozici.
V průvodním e-mailu ministr Blatný opozičním politikům píše, že podle něj opatření fungují, ale aby se situace dostala do „únosné“ míry, je třeba v nich do konce dubna pokračovat.
„Opatření, která fungují synergicky, včetně uzavření okresů, jasně fungují. Budeme požadovat prodloužení nouzového stavu o 30 dní, protože teprve koncem dubna se budeme dostávat podle modelu k situaci, která je dlouhodobě únosná. Budu požadovat, aby opatření tak, jak jsou nastavena nyní bez dalších změn, platila minimálně do Velikonoc včetně. Tedy nejspíše je navrhnu prodloužit do 9. 4. a v době mezi 6.–9. 4. je opět vyhodnotíme a případně navrhneme změny,“ napsal Blatný v e-mailu opozici spolu s dokumenty.
V nejdéle uzavřených okresech se situace lepší nejvíc
To, že omezení mobility pomocí uzavření okresů funguje, potvrzuje podle analýzy ministerstva vývoj v posledních 7 až 10 dnech. Dostavil se trend pozvolného zpomalovaní epidemie. V krajích došlo buď ke stagnaci počtu nově nakažených, nebo k poklesu. Ale stále jsou výjimky.
„Nejvyšší pokles na okresní úrovni je pak sledován v okresech Cheb (–76 %) a Sokolov (–74 %), tedy ve dvou okresech Karlovarského kraje, které byly společně s okresem Trutnov (–59 %) v Královéhradeckém kraji uzavřeny ještě dříve (12. února 2021), což ukazuje na poměrnou efektivitu uzavírky,“ píše se v analýze.
Zlepšení situace má dokladovat i snížení počtu okresů, v nichž je sedmidenní incidence počtu nových případů vyšší než 1 000 na 100 tisíc obyvatel. Aktuálně jsou takové okresy 3 ze 77, před omezením pohybu byla tato hranice překročena v 25 okresech.
Čím déle, tím lépe
Ministerstvo zdravotnictví v analýze dále tvrdí, že zmíněné výsledky v nejdéle uzavřených okresech potvrzují, že tvrdá opatření fungují lépe, pokud platí delší dobu.
„Z aktuálních dat je tak patrné, že omezení cestování a celkové mobility osob jakožto preventivní opatření před šířením onemocnění covid-19 je efektivním nástrojem a má výraznější efekt, zejména pokud trvá po delší časový úsek, což je patrné zejména v okresech Karlovarského a Královéhradeckého kraje, kde je toto omezení nastaveno již od 12. února 2021 a z dat je znatelný signifikantní pokles počtu případů v těchto dvou krajích,“ zdůvodňuje se v analýze, jak omezení pohybu pomáhá v boji s pandemií.
Jedním z dokumentů, které ministr Blatný poslal opozici, je prezentace, jež se zabývá vývojem epidemie a efektem přijatých opatření. Má několik podkapitol a jedna se věnuje právě tématu omezení pohybu mezi okresy.
V prezentaci se píše, že uzavření okresů značně pomohlo v omezení mobility obyvatel, což byl zásadní nástroj k omezení počtu rizikových kontaktů. Mobilitu datoví analytici sledovali pomocí nástroje Google Mobility Report (viz box níže).
„Opatření zavedená po 1. 3. 2021 vedla k dalšímu významnému poklesu mobility obyvatel, zejména v kategoriích souvisejících se službami, volným časem a pobytem ve venkovních prostorách. Snížení počtu rizikových kontaktů je jedním z faktorů, který zabránil eskalaci populační zátěže související s nakažlivější variantou viru. Došlo i ke snížení mobility na pracovištích, byť stále ne na úroveň z jara 2020,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR v prezentaci poslané opozici.
Google Mobility Report
Jde o anonymizovaná data, která ukazují trend pohybu podle historie lokace telefonu u osob, které ji samy povolily. Společnost uvádí, že data neumožňují zjištění totožnosti stejně jako polohu, kontakty nebo pohyb jednotlivce. Trendy pohybu se srovnávají se situací před rokem.
Omezení pohybu mezi okresy snížilo podle ministerstva zdravotnictví mobilitu obyvatel v klíčových kategoriích provozovny, volný čas a parky.
Snížení postupně narůstalo do druhého týdne v březnu a je významně patrné zejména o víkendech. Podle resortu ministra Blatného evidentně došlo ke snížení frekvence rizikových kontaktů, což se po 7. 3. projevuje v poklesu virové nálože v populaci a poklesu reprodukčního čísla R na hodnotu 0,9.
Současný nouzový stav končí 28. března. Vláda žádá o jeho prodloužení o 30 dní, tedy do úterý 27. dubna. Blatný opozici v e-mailu ujišťuje, že pokud by se situace zlepšila dříve, mohlo by se uvažovat o dřívějším zrušení nouzového stavu. Ten je ale k dalšímu poklesu pandemie podle Blatného nyní nezbytný.
K další vládní žádosti o souhlas s prodloužením nouzového stavu se Sněmovna sejde v pátek dopoledne. Schůzi svolal na 10:30 její předseda Radek Vondráček (ANO). Menšinový kabinet ANO a ČSSD zatím podporu pro návrh v dolní komoře nemá.