Článek
Před třemi lety na postgraduálním studiu na Massachusettském technologickém institutu (MIT) se Katie Boumanová rozhodla pro odvážný projekt. Spolu s dalšími kolegy začali vytvářet algoritmus, který s pomocí extrémně přesných atomových hodin propojil osm satelitů po celé zeměkouli. S těmi pak udělali něco, co mnoho lidí považovalo za nemožné – vyfotografovali černou díru.
Boumanová je druhou ženou z MIT, která stála u přelomového momentu v astronomii. Na stejném institutu působila i Margaret Hamilton, která vytvářela kód potřebný pro přistání prvního člověka na Měsíci.
Černá díra je extrémně hmotný objekt s tak silným gravitačním polem, že žádný objekt včetně světla nemůže tuto oblast opustit. Odborníci snahu úkaz vyfotit přirovnali k pokusu vyfotit ze země pomeranč na Měsíci za pomoci telefonu.
Fotografii černé díry o průměru 40 miliard kilometrů a vzdálené 55 milionů světelných let od Země zveřejnili vědci ve středu. Vzhledem k tomu, že díra sama je prakticky neviditelná, fotografie ukazuje zejména horký disk materiálu a prachu, které objekt obklopují.