Článek
Případ souvisí s nákupem transportérů Pandur pro českou armádu. Dalík podle výsledků policejního vyšetřování požadoval úplatek skoro půl miliardy korun. Prodejci transportérů prý sliboval, že za úplatek nákup ovlivní.
Dalík v úterý u soudu překvapil. Nečekaně promluvil o schůzce, na níž se o nákupu obrněnců jednalo, a mluvil jinak než u předchozích výslechů.
„Řeknu věci, o kterých jsem dosud nemluvil, protože je nikdo jiný nepotvrdí. Ale přesto je řeknu," uvedl.
Poprvé připustil, že o půlmiliardě, kterou žalobci označují za úplatek, se na schůzce skutečně mluvilo.
Podle Dalíka to však měly být peníze pro slovenského lobbistu Výboha, o němž se jednalo jako o novém zprostředkovateli obchodu.
Že by šly nějaké peníze jemu samotnému, Dalík odmítl.
Čtyři roky vězení
Kvůli nákupu obrněnců poslal loni v květnu vrchní soud Marka Dalíka na čtyři roky do vězení. Dalík v září trest nastoupil, ale letos na jaře do kauzy zasáhl Nejvyšší soud a z vězení ho propustil.
Nyní se znovu rozhoduje, zda se Marek Dalík bude muset do vězení vrátit. Žalobce v úterý v závěrečné řeči navrhl zvýšit Dalíkovi trest na 7 let vězení a peněžitou pokutu 21,9 milionu.
Soud měl během řešení kauzy problém už se základním zjištěním, zda se Dalík dopustil korupce, nebo podvodu.
Policie totiž nezískala žádné důkazy o tom, že by Dalík opravdu nákup ovlivnit mohl. O pandurech totiž rozhodovala vláda, se kterou neměl oficiálně nic společného.
Městský soud v Praze dokonce v jedné z fází letitého procesu řekl, že Dalík s někým z vlády domluven být musel. Jenže důkazy chyběly. A tak Dalík nakonec nebyl odsouzen za korupci, ale za podvod. Podle výroku, který ho poslal do vězení, prodejce transportérů ve skutečnosti podvedl, když ovlivnění obchodu sliboval.
Dva trestní zákony
Když letos v dubnu Nejvyšší soud v Brně pravomocný rozsudek zrušil, očekávalo se, že viděl problém právě v těchto změnách právní kvalifikace zločinu.
Podle odůvodnění verdiktu ale odhalil jiné chyby v procesu. Vrchní soud podle něho nedostatečně zvážil, podle jakého trestního zákona má být Dalík posuzován.
Od doby spáchání trestného činu se totiž trestní zákon změnil. Soud musí v takové situaci zkoumat, které znění zákona je pro obžalovaného příznivější. Zda to z doby, kdy byl čin spáchán, nebo znění platné ve chvíli, kdy je vynášen rozsudek.
Nechci tu žít
Vrchní soud se tak musel s výtkami Nejvyššího soudu vyrovnat.
Dalík se už loni nechal slyšet, že chce po případném odpykání trestu žít v zahraničí. V České republice se zbavil velké části svého majetku, včetně bytu v Praze na Hradčanech. Bydlení si naopak pořídil ve Francii.