Článek
Japonsko je podle neziskovky Nippon Foundation, která projekt transparentních toalet vymyslela, známé jako jedna z nejčistších zemí na světě a jeho veřejné záchody jsou bělostné jako málokteré jiné, píše magazín Business Insider.
„Jejich využití je ale limitované, protože stereotypy o nich bývají takové, že jsou temné, špinavé, smradlavé a strašidelné,“ uvádí organizace, která se ve spolupráci s městskými úřady stará o přestavbu celkem 17 veřejných WC na otevřených místech čtvrti Šibuja v Tokiu.
Nevaž se, odvaž se... ukaž se?
Všechny toalety ale nebudou stejné, jelikož společnost k jejich renovaci najala různé designéry. Cíl mají ovšem stejný – udělat je atraktivnější a přístupnější pro všechny. Zmíněné dva slavné záchodky, které už Nippon Foundation nainstalovala v parcích Haru-no-Ogawa a Jojogi, například alespoň na první pohled mažou rovnou všechny zábrany. Mají barevné skleněné stěny, nicméně průhledné.
Sklo tohoto páru veřejných WC je ovšem chytré. Uživatelé vidí, jak záchod uvnitř vypadá a mohou nechat ostatní kolemjdoucí nahlédnout, že oni si ruce rozhodně před i po použití toalety myjí. Jakmile ale zamknou, stěny zneprůhlední.
„Umožňuje to uživatelům zkontrolovat čistotu i momentální obsazenost už zvenku. V noci se pak zařízení rozzáří jako nádherná lucerna,“ vysvětluje japonský architekt Šigeru Ban zodpovědný za design obou záchodků.
Pro muže, ženy a kohokoliv
Magazín Business Insider, který o průhledných veřejných toaletách píše, také dodává, že jsou i spolu s některými dalšími návrhy lidem přístupné už téměř dva týdny. Jiné přestavěné WC vypadá například jako kámen, aby ladilo s parkem, a další má pak třeba místnosti pro „muže, ženy a kohokoliv“.
Všechny designy mají být koneckonců podle japonské neziskové organizace „přístupné všem bez rozdílu pohlaví, věku nebo zdravotních znevýhodnění, aby demonstrovaly možnosti inkluze ve společnosti“.