Hlavní obsah

Tohle peklo není minulost, řekl starosta Hirošimy. Všichni ukazují na KLDR

Hirošima si připomněla 72. výročí atomového útoku USAVideo: Ruptly

Při svržení jaderné bomby na japonské město za druhé světové války zahynulo asi 140 tisíc lidí.

Článek

Starosta Hirošimy, města, na které přesně před 72 lety dopadla jaderná bomba a zabila 140 tisíc civilistů, vyzval k celosvětovému zákazu jaderných zbraní.

V Hirošimě si válečnou tragédii připomněl premiér Šinzó Abe i další představitelé Japonska.

Agentura AP při této příležitosti dala hirošimské výročí do souvislosti s napětím kolem Severní Koreje. Připomínání zničení Hirošimy v důsledku prvního jaderného bombardování volá po tom, aby se podobná tragédie již nikdy neopakovala. Podle AP jsou tyto výzvy o to naléhavější, čím víc se blíží komunistická KLDR k získání jaderných zbraní a raket schopných je nést.

Jak si KLDR představuje zkázu Bílého domu:

KLDR točí propagandistické filmy o útoku na Washington.

„Toto peklo není věcí minulosti,” řekl na pietním místě starosta Hirošimy Kazumi Matsui. „Dokud existují jaderné zbraně a politici vyhrožují jejich použitím, jejich hrůza může kdykoliv vstoupit do naší současnosti. Mohli byste sami zažít jejich krutost,” dodal.

Matsui zároveň vyzval jaderné státy a Japonsko, aby se přidaly k dohodě o celosvětovém zákazu jaderných zbraní, kterou na začátku července přijalo 122 států OSN. Mocnosti, které disponují nukleárními zbraněmi, ale také například Česká republika, jednání bojkotovaly.

Shození atomové bomby z letadla na Hirošimu následoval o tři dny později stejný americký útok na Nagasaki, kde zemřelo přibližně 70 000 lidí. Údery přiměly Japonsko, aby se na konci druhé světové války vzdalo.

Doporučované