Článek
Boj s ohnivým živlem ztěžuje silný vítr, uvedl server BBC. Americký prezident Donald Trump označil požáry v Kalifornii za velkou katastrofu, vyhlásil stav nouze a uvolnil federální pomoc. Požáry si také vyžádaly už nejméně šest obětí a přes čtyři desítky zraněných.
Nejrozsáhlejší jsou v Kalifornii požáry v hornatých a zalesněných venkovských oblastech. Dva z momentálně aktivních požárů, nazývané LNU a SCU Lightning Complex, kalifornské úřady označují za druhý a třetí nejrozsáhlejší v historii Kalifornie. Ten největší působí severně od San Francisca, kde se nachází i proslulé vinařské oblasti Napa a Sonoma, druhý východně od San Francisca, v blízkosti třetího největšího kalifornského města San José.
The 2nd & 3rd largest fires in California history are simultaneously burning, right now. pic.twitter.com/V7SdrOgckT
— Dakota Smith (@weatherdak) August 22, 2020
V kalifornském státním parku Big Basin v okrese Santa Cruz plameny podle serveru BBC zničily i více než 2000 let staré sekvoje, z nichž některé byly až 100 metrů vysoké. Porost hoří i nedaleko kampusu Kalifornské univerzity v Santa Cruzu.
Místní úřady vyzývají obyvatele, aby zůstávali doma, protože venku je kvůli kouři špatná kvalita ovzduší i v místech vzdálenějších od ohnisek požárů. Mnohé oblasti se potýkají také s nedostatkem elektřiny.
„Odešel jsem jen s tím, co mám na sobě, dvěma kytarami a psem,“ citoval server BBC jednoho z evakuovaných v okrese Santa Cruz, kde oheň poničil nejméně 115 domů. Někteří lidé ale mají podle BBC strach se přemístit do evakuačních středisek. Kalifornie je totiž nejpostiženějším americkým státem v nynější pandemii covidu-19, dosud se tam potvrdilo na 650 000 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2.
Surveying the SCU Lightning Complex -- this is now the third largest wildfire in CA history. pic.twitter.com/MKhVD8u48U
— Gavin Newsom (@GavinNewsom) August 23, 2020
V evakuačních střediscích jsou lidé podle CNN nabádáni k nošení roušek a dodržování bezpečné vzdálenosti. Rodiny dostávají stany, aby se mohly izolovat od ostatních. Požárníci bojující s ohnivým živlem v Kalifornii se potýkají i s nedostatkem personálu a materiálu. Guvernér Gavin Newsom už požádal o pomoc okolní americké státy, ale i Austrálii či Kanadu.
„Tohle Kalifornie ještě nezažila“
Ačkoliv je Kalifornie na lesní požáry v tomto období zvyklá, ty nynější označil její guvernér za něco, co „tento stát ještě nezažil“. Vinu připsal i klimatickým změnám. „Pokud někdo popírá klimatické změny, ať přijede do Kalifornie,“ uvedl v pátek Newsom na videu pro sjezd Demokratické strany.
Předpokládá se, že příčinou nynějších rozsáhlých požárů je vlna veder v kombinaci s 12 000 údery blesku, které Kalifornii zasáhly v posledních dnech. V neděli byla v kalifornském Údolí smrti zaznamenána teplota 54,4 stupně Celsia, což je nejvyšší hodnota naměřená kdekoli na Zemi za posledních více než 100 let.