Článek
Podobné menší akce se navzdory platnému zákazu shromažďování více než šesti osob konaly i v několika dalších slovenských městech. Šlo o největší protivládní demonstrace od březnového nástupu Matovičovy vlády do úřadu. Ministerský předseda v reakci uvedl, že část lidí si myslí, že svoboda je absolutní.
Lidé nespokojení s vládou a s omezeními vyvolanými koronavirem využili k protestům státní svátek Dne boje za svobodu a demokracii, kterým si Slovensko stejně jako Česko připomíná takzvanou sametovou revoluci z roku 1989. Ta vedla k pádu komunistického režimu v tehdejším Československu.
Hlavní část bratislavského protestu se konala u prezidentského paláce. Dav zaplnil nejen samotné náměstí u sídla hlavy státu Zuzany Čaputové, ale i přilehlou vozovku a další veřejné prostranství.
Lidé skandováním hesla „Odstoupit“ požadovali demisi předsedy vlády. Mnozí drželi plakáty s nápisem „Stop Matovič“, další měli koláže přirovnávající slovenského premiéra k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi. Řada lidí neměla roušku, která je na Slovensku povinná i venku. K davu mimo jiné promluvil poslanec krajně pravicové strany Kotlebovci - Lidová strana Naše Slovensko Milan Mazurek.
Protivládní protest předem podpořila část opozice, jejíž představitelé zvažují uspořádat petici za vypsání referenda o předčasných volbách. Vlastní akci u budovy sněmovny zorganizoval expremiér a šéf opozičních sociálních demokratů Robert Fico.
Dříve během dne proti Matovičovi a karanténním omezením u úřadu vlády demonstrovaly stovky fotbalových fanoušků. Na rozdíl od podobné akce v říjnu, po které policie obvinila z útoku na policisty i jednoho Čecha, ale tentokrát nedošlo k výraznějším střetům. Policisté dnes umístili u úřadu vlády zátarasy.