Článek
Ukrajinské úřady řeší spor tykající se dodávky vakcín proti koronaviru. Jádrem problému se stal údajný kontraband očkovací látky americké společností Pfizer a jejího německého partnera BioNTech určené pro ukrajinskou elitu. O tajném očkování ukrajinských úředníků a oligarchů upozornil zpravodajský server Obozrevatel s odvoláním na vlastní zdroje.
Za údajným kontrabandem podle ukrajinských médií stojí izraelská firma TLV. Ta se podle novinářů zabývá lékařskou turistikou a posílá pacienty z kyjevských nemocnic na léčbu do Tel Avivu, konkrétně do jedné z nejprestižnějších klinik Izraele Tel Aviv First Medical Center, kde přijímají pacienty z celého světa.
Vedoucím oddělení pro příjem a léčbu zahraničních pacientů této nemocnice je Roman Goldman, který, jak uvádí média, je také spojen s kyjevskou klinikou plastické chirurgie a kosmetologie Mediland. Právě v Medilandu údajně dostali ukrajinští oligarchové první dávku vakcíny, píše Obozrevatel. Za dvě injekce si ukrajinská smetánka musí připlatit až 3 tisíce eur, zatímco například podle uniklých informací z Belgie o cenách pro EU, stály dvě dávky 24 eur. Zda jde o skutečnou vakcínu, nebo padělek, zatím není jasné.
Vyšetřováním nelegální dodávky protikoronavirových vakcín z Izraele se kromě ukrajinských novinářů zabývá také izraelská agentura pro boj proti mezinárodnímu financování terorismu a korupce I-AML. Ukrajinské úřady mezitím oznámily, že informaci hodlají prověřit. Podle ukrajinského ministra zdravotnictví Maksyma Stepanova v případě, že se informace o kontrabandu potvrdí, viníkům hrozí „poměrně přísný trest“. V rámci vyšetřování bylo zahájeno trestní řízení.
Izrael možnost jakéhokoliv pašování vakcín popírá. Podle BBC mluvčí izraelského ministra zdravotnictví Joela Edelsteina uvedla, že bez povšimnutí vyvézt vakcínu ze země není možné.
Poslední na seznamu
Zatímco ve více než 30 zemích světa očkovací kampaň proti koronaviru nabírá obrátky, vakcína pro ukrajinské obyvatelstvo je zatím v nedohlednu.
Prezident Volodymyr Zelenskyj se domnívá, že za obtížné získávání vakcín proti koronaviru může „národní sobectví“. Podle jeho slov všechny země tvrdě prosazují vlastní zájmy a do čela globální fronty na očkovací látky se zatím prosadily jen nejbohatší státy.
Již dříve Kyjev odmítl výzvy proruské opozice k nákupu ruské vakcíny Sputnik V, kterou místní ministr zahraničí Dmytro Kuleba považuje za nástroj ruské propagandy. Avšak ukrajinská vláda si objednala dodávky 1,9 milionu dávek čínské vakcíny Sinovac, která podle posledních klinických testů v Brazílii má účinnost pouze 50,4 procenta.
Pomocnou ruku ukrajinskému státu podá v rámci iniciativy COVAX také Světová zdravotnická organizace, díky níž by Ukrajina měla získat osm milionů dávek očkovacích látek. Podle náměstka ukrajinského ministra zdravotnictví jde o vakcíny od firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna. První dávky mohou dorazit již v únoru, píší místní média.
Zelenskyj také vyzval Evropskou unii, aby pomohla Ukrajině a dalším pěti bývalým sovětským republikám z unijního programu Východní partnerství s očkováním obyvatelstva.