Článek
Obyvatelé města Sárí v severním Íránu se rozhodli otevřeně promluvit o svých problémech a své nedůvěře k vládnoucímu režimu. Jejich názory natočili reportéři Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL). Na městském hřbitově jsou v Sarí pohřbeny stovky obětí pandemie, a to dvě až tři těla v jednom hrobě. Místní lidé se domnívají, že řada z nich zemřela kvůli tomu, že íránský duchovní vůdce, ajatolláh Alí Chameneí, zakázal před osmi měsíc dovoz vakcín vyrobených v USA a Británii.
Místo toho byly vynaloženy veřejné prostředky na vývoj domácích vakcín, které dostaly jména COVIran Barekat, Noura a Fakhra.
„Pokud jde o získání vakcín, tak vláda začala jednat velmi pozdě. Měla je začít distribuovat dřív. Nyní říkají, že chtějí očkovat lidi vakcínou Barekat a dalšími domácími vakcínami. Ty ale nebyly řádně otestovány. Proč dávají lidem neotestované vakcíny? Říká se, že po očkování vakcínou Barekat zemřelo mnoho lidí,“ svěřuje se reportérům RFE/RL jeden z místních. „Úředníci tvrdí, že vakcíny Pfizer a ruské a čínské vakcíny nejsou dobré, ale lidé se je snaží získat všemi možnými prostředky. Íránským vakcínám nevěří. Dokonce jsem slyšel zdravotní sestru a lékaře, jak říkají, že by vakcínu Barekat členům své vlastní rodiny nedali.“
Navzdory těžkým důsledkům, které měla pandemie koronaviru v Íránu, místní úřady tvrdí, že situaci zvládají a mají důvěru lidí. Zcela jiný názor má další muž, kterého novináři oslovili: „Nevím, jak žijí úředníci, ale my žijeme v těch nejhorších podmínkách. Smrt je pro nás stále běžnější. Každý den nás opouštějí naši milovaní. Smrt se stala jednodušší. Lidé se jí díky tomu přestávají bát. Ztráta jednoho nebo dvou členů rodiny se stala úplně normální.“
„Co dělá vláda?“ ptá se jiný obyvatel města a sám si odpovídá: „Zatím nic. Z ekonomického hlediska by se měla postarat o základní potřeby svých obyvatel, aby lidé mohli dál žít víceméně stejně jako dřív. Když se ale zavře jeden obchod, čtyři lidé přijdou o práci. Každý z těchto lidí živí dva nebo tři další a v důsledku toho přijde o živobytí třeba 20 až 25 lidí. Vláda by pro ně měla něco udělat a zajistit alespoň jejich minimální potřeby. My ale nevidíme, že by něco takového dělala. Je téměř neviditelná.“
Írán je ve svém regionu epidemií koronaviru nejvíc postiženou zemí, čelí nyní páté vlně nákazy. Navzdory zákazu dovozu vakcín vyrobených v USA a Británii schválila v září nová íránská vláda k užívání vakcínu proti nemoci covid-19 od americké firmy Johnson & Johnson.
Zároveň chce Írán urychlit očkování podáváním i zahraničních vakcín včetně ruského Sputniku V, indického přípravku Covaxin a látky od společnosti AstraZeneca vyvinuté v Británii a vyráběné v Rusku nebo Jižní Koreji.
I přes tyto vládní snahy je většina obyvatel k těmto krokům skeptická.
„Z koronaviru strach nemám. Bojím se, že nebudu mít peníze,“ svěřuje se další Íránec a dodává: „Chodíme spát hladoví. Buď zemřeme na koronavirus, nebo hlady.“
Více v úvodním videu. Další reportáže z produkce RFE/RL najdete zde.