Článek
Zdá se, že v příštích dnech až týdnech by se mohlo začít s větším testováním zaměstnanců na koronavirus v režii firem.
Některé podniky už sice své pracovníky testují, náklady ale platí z vlastních prostředků. Nyní se mohou zapojit do plošného testování, které funguje od prosince a je hrazené ze zdravotního pojištění.
Firmy ale musejí splnit podmínky, aby se do vládou schválené testovací akce „vešly“. Pokyny dostaly už koncem minulého týdne od Ministerstva zdravotnictví.
Jde o celkem sedm podmínek, které zformulovala náměstkyně ministra zdravotnictví pro ekonomiku a zdravotní péči Helena Rögnerová v dopisu pro vedení Svazu průmyslu a dopravy.
Podle nich musejí zdravotníci, kteří budou testování provádět, patřit do sítě antigenních testovacích center zdravotních pojišťoven.
Platí také povinnosti, že každý pozitivní antigenní test se ověřuje metodou PCR, že se všechny výsledky testů posílají do státem provozovaného Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) a ty pozitivní se hlásí hygienikům.
Pro samotné firmy bude větším oříškem splnění zbývajících podmínek, aby se testování mohlo hradit z veřejného zdravotního pojištění.
„Z hlediska praxe je asi nejkomplikovanější zřízení odběrového místa přímo ve firmách. To musí schválit krajský úřad a krajská hygienická stanice,“ řekl pro Seznam Zprávy viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.
Povolení k poskytování zdravotních služeb je totiž vázáno na konkrétní místo. A tak, i když zdravotníci patří do sítě testovacích center, musí pro každé odběrové místo získat zvláštní souhlas. Výjimku mají pouze zdravotníci, kteří už sídlí v areálu dotyčného podniku, většinou závodní praktici.
Obstarání příslušných povolení zabere minimálně několik pracovních dnů. „Myslím, že během tohoto a příštího týdne by to firmy mohly doladit,“ soudí Rafaj. Podle něj je tak reálné, že státem hrazené testování ve firmách se ve větším měřítku rozjede ještě do začátku března.
Aby firmy při testování podpořil stát, žádali zaměstnavatelé vládu už loni v létě. Později premiér Andrej Babiš řekl na tiskové konferenci, že by se stát mohl na úhradě antigenních testů podílet. Dlouhé měsíce ale nedošlo k výraznějšímu posunu, vláda sázela hlavně na plošné testování zdarma pro všechny obyvatele, které běží od druhé poloviny prosince.
Nakonec se pod pravidla plošného testování zahrnulo i testování ve firmách. Zaměstnanci se tak budou moci nechat otestovat jednou za tři dny. Pokud budou chtít firmy testovat zaměstnance častěji, budou muset testy navíc uhradit samy.