Článek
Do práce ve skladišti jedině přes termální sken. Hned u vstupu se kontroluje teplota. Zaměstnanci musí mít roušku – pokud si ji někdo zapomene, dostane erární. Ve skladech Amazonu jsou také automaty a dávkovače s dezinfekcí.
Rozestupy jsou všude v budovách povinné. Kantýny a odpočívárny se proto kompletně přestavěly: kde to nešlo jinak, jako třeba u výdejů, tam jsou ochranná plexiskla, uvádí společnost v tiskové zprávě citované společností Business Wire.
Anonymně: test ve vlastní laboratoři nebo vyhazov
Nejvíc pozornosti ze všech inovací ale poutá vlastní korona-laboratoř. Amazon ji v několika skladištích testuje už od začátku května. Podle anonymních zpráv od zaměstnanců jsou testy povinné každé dva týdny. Jinak prý hrozí vyhazov, jak jeden z nich uvádí pro magazín Business Insider, který jeho identitu zná, ale zachoval ji v tajnosti.
Ve Francii si přitom pracovníci ještě v dubnu stěžovali, že sklady jsou kvůli vyšší poptávce přelidněné. Soud tam důraz na bezpečnost Amazonu přímo nařídil. Firma ve Francii přesto zavřela, a to kvůli omezení, které francouzská jurisdikce zavedla i na její dodávky: zákazníkům může posílat pouze produkty nezbytné pro základní potřeby, tedy zdravotnické a hygienické pomůcky nebo třeba potravinové objednávky.
Společnost odmítla rozhodnutí francouzského soudu s tím, že je těžké zboží takto rozlišit, a než aby riskovala pokuty v možné výši přes 100 tisíc dolarů za jedinou takovou odbavenou objednávku, dočasně provoz v šesti skladištích v zemi ukončila, píše server Verge. V USA ale Amazon expanduje – najal dalších 175 tisíc lidí.
Investice stáhnou Amazon možná do minusu
I přes zvýšený zájem o e-shopy v době koronakrize čeká Amazon ve druhém čtvrtletí ztrátu. Už v prvním kvartále i přes skoro čtvrtinový růst tržeb srazil čistý zisk téměř o třetinu, v přesných číslech o 29 procent asi na 62 miliard korun – a to právě i kvůli investicím. Na bezpečnost se společnost zavázala dát v první polovině tohoto roku až 4,8 miliardy dolarů, v přepočtu tedy zhruba 120 miliard korun.
Z celkových investic má přitom 100 miliard korun utratit právě ve druhém čtvrtletí, tedy mezi dubnem a červnem. I proto čeká provozní výsledky od zisku ve výši 1,5 miliardy do ztráty 1,5 miliardy dolarů, dodává list Financial Times.