Článek
Cena za teplo zůstává podle ceníku tepláren zveřejněném na jejich internetových stránkách stejná, tedy pro koncové zákazníky 635 korun za gigajoule s DPH.
„Od začátku tohoto týdne už přišlo silné ochlazení, zejména v noci, a naší snahou je samozřejmě zajistit našim odběratelům a zákazníkům odpovídající tepelný komfort. A i kdyby se ještě v dalších dnech slunce rozmyslelo a dopřálo nám babí léto, ranní a večerní teploty už zůstanou pravděpodobně dole,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.
Topná sezona v Brně začíná obvykle ve druhé polovině září, letošek tedy nijak nevybočuje. Loni začaly radiátory v brněnských bytech i podnicích topit až 25. září, v roce 2019 to bylo 18. září. Minulá topná sezona v Brně patřila k těm delším, trvala 249 dnů až do 31. května.
Topná sezona trvá od září do května. Teplárny začínají s dodávkami tepla, jestliže dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná denní teplota pod 13 stupňů Celsia a není očekáván další den vzestup teplot.
Teplárny letos v létě pokračovaly nejen v nutných opravách, ale zejména s výměnou parovodů za modernější horkovody. Letos jich je v plánu vyměnit pět kilometrů za 261 milionů korun. Na výměně teplárny pracují od roku 2010, od té doby zvládly vyměnit 50 kilometrů parovodů, některé z nich byly staré i půl století.
Přechod na horkovody má snížit emise při výrobě tepla, teplárny uvádějí, že přechod na horkovody ušetří tolik emisí, jako by z města zmizelo 10 tisíc automobilů. Pro koncové zákazníky má navíc teplo zlevnit, a to o 1500 až 2000 korun ročně.