Článek
„Naším cílem je s pomocí dostupných moderních technologií snížit jejich ekologickou zátěž a současně vylepšit finanční efektivitu výroby, která pomáhá udržet dlouhodobě stabilní cenu tepla,“ uvedl generální ředitel Tepláren Petr Fajmon.
Teplárny mají na celém území města 113 blokových plynových kotelen, které vytápějí a dodávají teplou vodu převážně panelovým sídlištím. Průměrné stáří technologií v těchto kotelnách je 17 let. Každá z kotelen má nejméně tři, ale i více kotlů, teplárny jich tedy ve výsledku budou měnit 291.
„Dosavadní zařízení postupně nahrazujeme kondenzační technologií a nízkoteplotními kotli, které jsou efektivnější a mají široký rozsah modulace výkonu. Pro představu, v případě nahrazení všech teplovodních kotlů pouze těmi kondenzačními se sníží spotřeba zemního plynu minimálně o 2,28 milionu metrů krychlových za rok, což znamená finanční úsporu ve výši zhruba 11 milionů korun,“ uvedl Fajmon. Zároveň podle něj poklesnou emise oxidu uhličitého, uhelnatého a oxidů dusíku.
Rekonstrukci potřebuje 97 kotelen, do modernějších z nich totiž byly kondenzační kotle nainstalovány už při výstavbě. V uplynulých letech teplárny rekonstruovaly 26 plynových kotelen téměř za 89 milionů korun.
Provozní úsek Tepláren Brno obsluhuje asi 1400 vlastních lokálních zdrojů, kam kromě plynových kotelen patří i výměníkové stanice. Výměna technologií je naplánovaná do konce roku 2028 a vyjde přibližně na půl miliardy korun.