Článek
Česko má za sebou rekordně teplý konec zimy, který způsobil i výjimečně brzký začátek olisťování stromů, kvetení bylin i kladení vajec ptáků. Podle dat fenologů, tedy vědců, kteří se zabývají dlouhodobým a pravidelným monitoringem termínů fenologických fází (zkráceně fenofází), byly zaznamenány rekordy hned u několika druhů rostlin.
Předčasné fenofáze způsobené oteplováním klimatu jsou problematické nejen kvůli pomrzání předčasně vykvetlých stromů, ale zhoršují i sucho (vegetace začne dřív spotřebovávat vodu) a ohrožují i potravní řetězce. Téma jsme do hloubky rozebrali v tomto článku.
Tady nabízíme stručný přehled zajímavých dat.
Dub letní
Rekord zaznamenal například dub letní, který se začal na sledované lokalitě v lužním lese olisťovat už 22. března.
Meruňka
U meruňky jsou výkyvy v začátcích kvetení poměrně časné. Ten letošní byl ale bezprecedentní. Kvést začala už 11. března.
Habr
S největším odskokem od posledních let začaly listové pupeny rašit u habru. Na sledované lokalitě se tak stalo už 7. března, což je téměř o měsíc dřív ve srovnání s dlouhodobým průměrem.
Sýkora koňadra
Že se problém netýká jen rostlin, ale i živočichů, ukázala sýkora koňadra. U ní totiž fenologové zpozorovali jedno z nejčasnějších kladení vajec.
Křivatec žlutý
Na teplo reagovaly i byliny. Jednou z prvních, která vykvetla, byl křivatec žlutý. Velmi rychle na něj navíc navázaly i další druhy bylin, které obyčejně vykvétají mnohem později, a došlo tak k podivné situaci, kdy kvetly téměř všechny byliny zároveň.