Článek
Vědci potvrdili existenci nového druhu živočicha žijícího v půlnoční zóně oceánu a pojmenovali ho Bathydevius caudactylus. Toto malé stvoření, velké asi jako jablko, bylo zařazeno mezi mořské plže, ale svým vzhledem a vlastnostmi se výrazně odlišuje od ostatních tohoto druhu. Má průhledné tělo, ploutvovitý ocas a velkou kapucovitou strukturu jako z želatiny, kterou používá k lovu. A také díky bioluminiscenci svítí.
Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří obývají mořské dno nebo pobřeží moře, byl Bathydevius objeven ve volné vodě v hloubkách od 1 000 do 4 000 metrů pod hladinou, kde panuje tma a nízké teploty. Je ještě hlouběji než zóna soumraku a tvoří 70 % veškerých oceánů.
„Do porozumění historie tohoto fascinujícího druhu nahožábrého plže jsme investovali více než 20 let,“ uvedl spoluautor výzkumu tvora Robison. „Náš objev je novým dílkem skládačky, který nám může pomoci lépe pochopit největší habitat na Zemi.“
První pozorování tohoto „tajemného měkkýše“ proběhlo v roce 2000 během hlubokomořské expedice u Monterey Bay. Vědci od té doby zaznamenali přes 150 pozorování stvoření, ale až nedávno se jim podařilo získat vzorek, který potvrdil, že jde o nový zatím neobjevený druh.
Bathydevius caudactylus se přizpůsobil extrémním podmínkám půlnoční zóny. Místo toho, aby používal jazyk k lovu jako ostatní mořští plži, používá svou kapuci k lapání rychlé kořisti, například krevet. Pokud je ohrožen, dokáže se bránit svou bioluminiscencí – může odpojit svítící část ocasu, který pak slouží jako návnada. Tuto část je dokonce schopný regenerovat.
Tento plž je hermafrodit a při kladení vajíček sestupuje na mořské dno, kde se přidrží pomocí své nohy. Jinak se nechává unášet vodními proudy nebo si dopomáhá k pohybu rychlým stahováním své kapuce.
Bathydevius čelí riziku vyhubení kvůli hlubokomořské těžbě, která znečišťuje jeho životní prostředí sedimenty a může narušit jeho stravování i rozmnožování. Vědci zdůrazňují, že objev takových druhů poukazuje na potřebu chránit život v hlubokých oceánech.