Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Výkonný teleskop Euclid zachytil v mozaice fotografií miliony hvězd a galaxií. Je to první krok k vytvoření největší 3D mapy vesmíru. Mise Evropské kosmické agentury (ESA), která odstartovala v červenci 2023, se zaměřuje na odhalení tajemství temné hmoty a energie.
První část mapy, obsahující 208 gigapixelů, byla sestavena z 260 pozorování mezi 25. březnem a 8. dubnem. Mozaika, která zahrnuje zhruba 100 milionů hvězd a galaxií, byla představena 15. října na Mezinárodním astronautickém kongresu v Miláně. Cílem Euclidu je v průběhu šesti let zmapovat více než třetinu oblohy.
Jedním z hlavních úkolů Euclidu je zkoumat temnou hmotu, která podle vědců tvoří 85 % veškeré hmoty ve vesmíru, a temnou energii, která je považována za příčinu zrychlující se expanze vesmíru. Odhalení skutečné povahy těchto „temných sil“ vesmíru by nám mohlo pomoci pochopit, z čeho je vesmír tvořen, jak se jeho expanze v průběhu času měnila a jestli už víme vše o gravitaci.
Observatoř zatím dokončila 12 % svého průzkumu a bude pozorovat galaxie až deset miliard světelných let daleko, aby odhalila, jak se vesmír vyvíjel v průběhu posledních deseti miliard let. Široký záběr Euclidu dokáže zaznamenat data z části oblohy stokrát větší než Webbův teleskop.
Euclid je schopen zachytit detaily, jako jsou jemné struktury spirálních galaxií a galaktické cirrusové mraky plynu a prachu. Teleskop získá podrobná data o 1,5 miliardy galaxií, včetně jejich hmoty a počtu hvězd vznikajících každý rok.