Článek
V úvodní videoreportáži si můžete prohlédnout jedinečnou českou družici TROLL od brněnské společnosti TRL Space, která by v úterý 14. ledna v 19:49 našeho času mohla na špici vesmírné rakety Falcon 9 od SpaceX odstartovat na oběžnou dráhu.
Jde o největší satelit a díky jeho vybavení i první exemplář svého druhu z Česka a pouze jeden z mála v provozu na světě.
Informace a záběry si můžete poslechnout i prohlédnout v úvodní videoreportáži.
Typově je to 6U CubeSat měřící 20 × 10 × 34 centimetrů, který sám – i bez nákladů na provoz, stál 1,5 milionu euro, čili zhruba 37,5 milionu korun. Firmě z Brna, a potažmo dalším českým dodavatelům technologií, by však mohl ročně miliony korun generovat. A zároveň pomáhat lidem a životnímu prostředí.
Klíčem je patrně ta nejcennější technologie, která v satelitu je, a to sice hyperspektrální kamera, která oproti dosud používaným kamerám umí zjistit i chemické složení, vlhkost a teplotu objektů na zemském povrchu.
„Takových družic ve vesmíru zatím moc nenajdeme – je to vlastně nový trend a v současné době bychom tam určitě družic s hyperspektrální kamerou napočítali na prstech jedné ruky. Ale ten trend samozřejmě ukazuje, že jich bude přibývat, a my jsme do něj naskočili včas a chceme v něm pokračovat. Takže TROLL určitě nebude ve vesmíru sám – takovou rodinu TROLL plánujeme v nejbližších letech,“ prozrazuje pro SZ Byznys Petr Kapoun, šéf firmy TRL Space a předseda představenstva Brno Space Cluster.
„Hyperspektrální data mají mnohem lepší uplatnění kvůli množství pásem, na které je to spektrum rozdělené. Detailně můžeme sledovat stav i změny různých veličin objektů na povrchu a může to přispět k ochraně ohrožených regionů – sledováním katastrofických situací, sucha, záplav, kácení lesů, napadení porostů škůdci, chorobami, v zemědělství sledováním stavu a výnosů plodin. TRL Space má i projekty, které mají zlepšit potravinovou bezpečnost. A obecně by ta data měla přispět k udržitelnosti a ochraně životního prostředí i sledováním vlivu antropogenní činnosti v době klimatické změny,“ vysvětluje dál v úvodní videoreportáži docentka Lucie Kupková ze spolupracujícího týmu vědců TilSpec.
Lepší dohled nad nelegálním znečišťováním
Výzkumný tým obrazové a laboratorní spektroskopie TilSpec z Katedry aplikované geoinformatiky a kartografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zajistil vývoj metodiky pořízení i zpracování dat z kamery, a jejich analytické zpracování pro TRL Space bude obstarávat další česká firma GISAT z Prahy.
A prvním zákazníkem a uživatelem této pokročilé technologie bude Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Ta by s pomocí hyperspektrálních snímků mohla získávat detailní údaje pro svou dozorovou činnost, lépe odhalovat znečištění vod, nelegální skládky, stavby i kácení lesů a obecně získá nástroj k přesnému monitorování stavu vegetace.
„V rámci tohoto projektu jsme na základě dosavadních zkušeností a probíhajících kauz vytipovali lokality, které jsou podle nás vhodné pro monitoring v dlouhodobějším horizontu a sledovat bychom chtěli například termickou aktivitu na skládkách, odlesňování nebo třeba změny v terénu způsobené navážením odpadních zemin nebo odpadů. Uplatnění vidíme zejména při monitoringu lokalit, které jsou z hlediska vlivu na životní prostředí dlouhodobě problematické,“ uvádí pro SZ Byznys mluvčí ČIŽP Miriam Loužecká.
Monitoring tání ledovců a varování před záplavami
Kromě partnerství s ČIŽP a sledování znečištění nebo samotné přírody by ale mohla družice TROLL pomoci také předcházet škodám z některých živelných katastrof, a to konkrétně v Grónsku či na Antarktidě.
Tam jsou totiž supraglaciální jezera – obrovské masy vody na povrchu ledovců -která se kvůli oteplování stále ohřívá, stěny ledu tají a protržení a zaplavení v současnosti ohrožuje přes 15 milionů lidí žijících v přilehlých oblastech.
Stav jezer sleduje mezinárodní vědecký tým GLAM (Glacier Landscape Analysis and Geohazards Monitoring with Earth Observation) složený mimo jiné také z badatelů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kteří s firmou TRL Space a jejím satelitem také navázali spolupráci.
„V této spolupráci je nejen Karlova univerzita, ale i Univerzita v Heidelbergu a Univerzita v Miláně. A naším tématem je získat informace o hloubce těchto jezer, potažmo objemu vody, což je klíčová informace k rizikové analýze potenciálních povodní, které ze superglaciálních jezer vznikají,“doplňuje v úvodní videoreportáži doktor Lukáš Brodský z vědeckého týmu na PřF UK.
Satelit může generovat miliony. Vědci jej podporují
TROLL je v pořadí už 14. česká družice na oběžné dráze. Nad Českem přitom bude létat každý druhý den a jedinečné hyperspektrální snímky z ní si podle TRL Space z Brna může pořídit jakákoli instituce a subjekt v zemi, ale i mimo ni.
„Je také dobré zmínit, že TROLL je vlastně komerční družice. Demonstrujeme sice nové technologie, ale postavili jsme a vysíláme ji do vesmíru hlavně proto, že z ní budeme prodávat data velkému spektru zákazníků, které se zde ukazuje, a taková data mohou generovat desítky milionů korun ročně,“ prozrazuje znovu pro SZ Byznys šéf TRL Space Petr Kapoun.
„Jeden zákazník je Česká inspekce životního prostředí, ale zároveň probíhá vyjednávání s dalšími deseti zákazníky po celém světě, protože to užití je opravdu pestré. Kromě třeba monitorování tání ledovců řešíme i další aplikace, které mohou sloužit k monitorování kvality vody anebo právě třeba v zemědělství, kde vidíme velký potenciál,“ dodává.
Spolupráce jak s ČIŽP, tak i GLAM je součástí většího projektu, který vede tým z Katedry aplikované geoinformatiky a kartografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a finančně jej podporuje Technologická agentura České republiky (TAČR).
Kromě hyperspektrální kamery je česká družice TROLL od TRL Space vybavena i pokročilým softwarem s umělou inteligencí, který vyvinul sesterský brněnský startup Zaitra a který umožní zpracování dat přímo na palubě satelitu, což urychlí analýzu a zvýší efektivitu mise. Bezpečnost komunikace se Zemí má obstarat nový šifrovací systém od firmy Corac z Prahy, která rovněž patří do skupiny TRL Space.