Článek
V úvodním videu si můžete prohlédnout koncept nového marsovského vrtulníku, se kterým chce NASA ještě lépe zkoumat povrch rudé planety.
Animace ukazuje pouze to, že bude mít šest rotorů – každý se šesti čepelemi. Americký vesmírný úřad ale doplnil, že celkově bude stroj vážit 36,2 kilogramu a dalších pět kilo nákladu sám unese – zřejmě půjde o vědecké nástroje, s nimiž pak bude létat až tři kilometry denně.
Takzvaný Chopper, jak zatím NASA označuje nově zveřejněný návrh, přitom má operovat autonomně jako jeho předchůdce Ingenuity, v překladu Vynalézavost. Ten sice vážil dvacetkrát méně, měl pouze dva rotory se dvěma čepelemi o průměru 1,2 metru, dolet 300 metrů nebo 90 sekund a nenesl žádné nástroje, ale i tak posloužil nad očekávání dobře.
První marsovský vrtulník na planetu dorazil 18. února 2021 s roverem Perseverance, který jej mimo jiné měl sledovat a pořizovat jeho snímky. Americký vesmírný úřad pro helikoptéru plánoval celkem pět letů v rámci mise na 30 dní.
Stroje od NASA mají ve zvyku se překonávat
Poté, co Ingenuity vzlétl 19. dubna 2021 poprvé, ale nakonec absolvoval 72 letů a svou misi prodloužil skoro na tři roky, během kterých nalétal přes 17 kilometrů, tedy 14krát víc, než se od něj původně očekávalo. Nejvíc za jediný let urazil 704 metrů. Energii bral z baterií nabíjených solárními panely.
Misi prvního marsovského vrtulníku ukončila NASA až letos 25. ledna, protože měl problém komunikovat se Zemí a jedna z čepelí z uhlíkových vláken vypadala na snímku poškozeně. V tamní atmosféře, která je extrémně řídká s objemem zhruba jednoho procenta té na Zemi, se také musel pohybovat rychlostí až 2400 otáček za minutu, aby vůbec vzlétl.
Úkol měl Ingenuity jediný – otestovat možnost toho, zda by se v budoucnu ke zkoumání povrchu mimozemských těles mohly využívat podobné létající stroje. Ten splnil více než dostatečně, a je tak možné, že i Chopper toho ukáže o dost víc, než se od něj čeká, a dostane se tam, kam vozítka na Marsu nemohou.