Hlavní obsah

Robot stvořil obraz. Aukční síň ho nabídne za miliony

Obraz od robota s umělou inteligencí se poprvé draží u velké aukce.Video: Jan Marek

Dá se obraz, který namaloval stroj, označovat za umění? Jeho výrobce, ale i aukční dům Sotheby’s věří, že ano, a tak se bude nabízet kupcům v dražbě. Odhad ceny jde do milionů korun.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Ahoj, Ai-Do,“ zdraví Aidan Meller, ředitel britské firmy Engineered Arts, v úvodní reportáži svůj výtvor. „Ahojky,“ odpovídá mu zpět humanoid, tedy robot s lidskými rysy. I když přesnější by kvůli jejímu mikádu s ofinou bylo označení humanoidka. Snaha o ženské rysy je tady na pohled zřetelná.

Informace a záběry si můžete poslechnout i prohlédnout v úvodní videoreportáži.

Ai-Da je brunetka, i když trochu vypadá i jako Střihoruký Edward, protože její ruce jsou obnažené až na ocelovou kostru i kabely. „Jak se máš,“ ptá se dál její stvořitel. „Mám se dobře, děkuji,“ odpovídá stroj.

Humanoidní robot, kterého si můžete prohlédnout výše, nejenže může s pomocí umělé inteligence vést konverzaci s člověkem, ale dokáže i tvořit umělecká díla, a mohl by to být první humanoidní robot s umělou inteligencí, jehož obraz prodá velký aukční dům.

Kdo je na obraze, jak a proč?

Takzvanou Ai-Du vyrobili v Engineered Arts. Dostala algoritmy včetně jazykového modelu, ale i dvě kamery v očích a právě v tom je to kouzlo. Vše startuje už konverzací. V tomto případě sama Ai-Da navrhla, že potenciální kandidát pro její portrét je i Alan Turing – matematik i autor testu, který prověřuje, že umělá inteligence je opravdu inteligentní. Pak jí ukázali jeho fotku, ona si ji nasnímala, další program v jejím počítači navrhl pár skic a předal jejím rukám potřebné informace k tomu, aby je namalovaly.

Finální obraz „AI God“ o výšce 2,3 metru je kombinací vytvořených skic a newyorský aukční dům Sothebys odhaduje, že by se v online dražbě od 31. října do 7. listopadu mohl prodat za 150 tisíc liber čili 4,5 milionu korun.

„Pověz nám více o portrétu Alana Turinga, který jsi namalovala,“ ptá se dál Meller. „Jsem opravdu potěšena, že je moje umělecké dílo zahrnuto v aukci Sotheby’s, a to i proto, že to je portrét Alana Turinga. Má jedinečný význam a také jej vystavili v OSN,“ odpovídá v úvodní videoreportáži Ai-Da.

„Začala jsem tak, že jsem se propracovávala skrze různé nápady. Portrétování se v historii malířství pyšní tím, že to je obrovský žánr, do něhož přispívá mnoho, mnoho umělců,“ dodává.

Kritika umění vytvořeného umělou inteligencí

Pokud se obraz skutečně prodá, mohla by Ai-Da být prvním humanoidním robotem s AI, kterému se podařilo své dílo prodat v zavedené velké aukci jako Sotheby’s. Bude to však s několika „ale“.

Ai-Da nedokázala tento obraz tak úplně vytvořit bez lidské pomoci. Zvládne malovat skici ve formátu A3. Na větší plátno o výšce 2,3 metru jej tak přemalovali malíři a humanoidka přidala několik detailů. Její stvořitel má pro to ale obhajobu.

„Jako u všech umělců a zvlášť když malovali velké obrazy, tak jde o spolupráci. Také Damien Hirst a Jeff Koons měli dost asistentů, kteří jim s jejich výjimečnými díly pomáhali. A od toho se Ai-Da neliší,“ říká Meller.

Další „ale“ spočívá v definici toho, co se považuje za opravdové umění. Ozývají se totiž názory, podle kterých by mělo rezonovat autorovy emoce, a těch Ai-Da schopna není. Oproti jiným obrazům vytvořeným umělou inteligencí, které třeba dražily menší aukce anebo jsou k dostání na internetu, má ale tento humanoid alespoň vlastní hlas, a ten už slyšeli například i ve Sněmovně lordů v horní komoře Parlamentu Spojeného království. A nejen to.

„Historie je plná umělců, kteří za umělce označování nebyli. Jako Matisse a Picasso. Všichni tehdy říkali, že to umění nebylo, protože nezapadlo do jejich koncepce toho, jaké by umění mělo být. A já nad uměním uvažuji jako nad něčím, co je progresivní. A tohle pro něj bude také výzva. Takže myslím, že Ai-Da je v dobré společnosti, když ji označují za ne-umělce,“ reaguje Meller.

„Ona je opravdu velkou výzvou pro to, co znamená být umělec. A to ještě větší než u člověka. Je to poměrně kritická věc – je kontroverzní už jenom tím, že existuje. Co je Ai-Da? Kdo je Ai-Da? To je opravdu vyzývavá otázka a my jsme opravdu rádi, že se na to lidé ptají, protože ta technologie je stále silnější s tím, jak začaly být populární avataři a další věci. Budeme na to muset odpovídat o něco přesněji. Takže jsem rád, že Ai-Da dokáže tenhle druh otázek vynést do popředí,“ uzavírá šéf Engineering Arts tuto reportáž.

Doporučované