Článek
Startup 1X z Norska v únoru odhalil humanoidního robota Neo Gamma a už v březnu uvedl, že ještě do konce roku jej otestuje až v několika tisících opravdových domovech.
Informace a záběry si můžete poslechnout i prohlédnout v úvodní videoreportáži.
Robot měří 1,65 metru, váží 30 kilogramů a má svůj vlastní jazykový model (LLM) s umělou inteligencí, aby mohl konverzovat, ale hlavně je designovaný tak, aby mohl pomáhat v domácnosti. Nechybí ani kamery a senzory. Účast na jeho testování v domácnost je samozřejmě dobrovolná.
Neo Gamma na videích sice luxuje, zalévá a nenaráží do věcí, startup však přiznal, že AI, kterou využívá na chůzi a balancování, ještě nezvládne plně autonomní pohyb. Aby testy v domácnostech byly možné, budou jej dálkově ovládat operátoři a získaná data využijí ke zlepšení jeho AI.
„Je to hodně variabilní prostředí. U každého to vypadá jinak. I v řadovkách si je každý zařídí a vybaví jinak. Takže i zde je koncept, aby robot byl podobný člověku nejen tím, aby dokázal plnit úkoly, ale také se uměl navigovat skrz prostředí,“ vysvětluje Tomáš Rouček z Centra umělé inteligence na Fakultě elektrotechnické (FEL) ČVUT.
Rychlý vývoj a podpora v Norsku
1X vznikl v roce 2014 s cílem postavit humanoidní roboty pro všeobecné použití, aby koexistovali s lidmi a zvedli jim životní úroveň. Od investorů získal 250 milionů dolarů čili 5,75 miliardy korun, za partnera má OpenAI i Nvidii a robot Neo Gamma je už třetí model. Staví na výsledcích Neo Beta odhaleného loni v srpnu, který vycházel ještě z platformy EVE na dvou kolech, původně zamýšlené pro firmy a průmysl.
„Roboti mají uplatnění i v průmyslu, ale humanoid vypadá jako člověk a celá domácnost je postavena pro člověka,“ dodává český expert na robotiku a odkazuje na to, že do továren se hodí třeba spíše mechanická ramena a podobné stroje.
Test robotů v domácnostech už v únoru oznámil i startup Figure z USA. Jeho stroje druhé generace 02 mají 1,67 metru, 70 kilo a AI pro ně měl dodat OpenAI. To ale Figure nakonec zrušil a v únoru překvapil, když odhalil vlastní umělou inteligenci Helix. S tou nejenže se roboti orientují v okolí a předmětech, které vidí poprvé, ale lze je i ovládat hlasem a spolupracují mezi sebou.
Startup z USA přišel s vlastní a lepší AI a vybírá miliardy
Jde o nový Vision-Language-Action (VLA) model a duální neuronovou síť - pohyby řídí systém o frekvenci 200 Hz a úkoly zpracuje systém o frekvenci 9 Hz.
„Ta pomalejší část funguje tak, že řeknete - přines mi čaj - a on si uvědomí, kde je čaj a naplánuje cestu do kuchyně. Tento příkaz dostane pohybový systém - odsud se přesuň sem - a začne posouvat končetinami, a proto, aby robot nespadl, je potřeba, aby tato část byla ta rychlejší,“ vysvětluje Tomáš Rouček z FEL ČVUT.
Figure sice vznikl teprve v roce 2022, ale od investorů jako i Jeffa Bezose, Microsoftu či Nvidie a OpenAI vybral loni 625 milionů a letos jedná o další 1,5 miliardě dolarů, což by v součtu bylo skoro 50 miliard korun.
Zatímco startup 1X totiž v Norsku založil student robotiky Bernt Børnich, za Figure stojí Brett Adcock, který už vybudoval Archer Aviation - jednu z mála úspěšných firem vyvíjejících eVTOLy, tedy létající taxi, která už je na americké burze.
Klíč? Přetáhnout dobré vývojáře od konkurence
Do Figure Adcock ale hlavně získal inženýry jiných výrobců humanoidů jako Boston Dynamics, Agility Robotics, Tesly a z firem jako Apple i Google. Nově také představil platformu, která dokáže vyrobit 12 tisíc strojů za rok, a roboty s novou vlastní umělou inteligencí Helix už testuje i v továrně BMW.
„V těch továrnách se třeba ukazuje, že Helix je schopný dělat základní úkony - samozřejmě má znatelně menší produktivitu než člověk, ale to se dá od počátečních investic očekávat,“ potvrzuje český odborník.
Nejznámější favorit mezi výrobci robotů je pak Boston Dynamics. Poslední verzi svého humanoida Atlas představil tento americký podnik loni v dubnu, kdy na videu ukázal, jak se stroj zvedá z podlahy a přitom klouby, trup i krk protáčí o 180 stupňů. Měří 1,75 metru, váží 80 kilogramů a z dosud představených strojů je nejrobustnější - na centimetr výšky má 0,45 kilogramu dílů a elektroniky.
Prestižní americký výrobce robotů jde na preciznost
Boston Dynamics vznikl na prestižní MIT už v roce 1992 a na Atlasovi pracuje od roku 2013 - až do loňska byl však hydraulický a ne elektrický, a zároveň podnik vyvíjel další stroje, které už má na trhu, jako rameno Stretch a psa Spot. Atlase zatím testuje v továrně mateřské firmy Hyundai, která podnik v roce 2022 koupila za 910 milionů dolarů. Testy v domácnostech neoznámil.
„Boston Dynamics ještě neukázal větší inteligenci toho humanoidního robota. Na druhou stranu dělá přemety, kotouly, leze po čtyřech, zatímco humanoidi, které je v plánu nasadit do domácností, se stěží pomalu šourají ke stolu a uvidíme, jak na tom vůbec fyzicky jsou,“ vysvětluje v úvodní videoreportáži Rouček z FEL ČVUT.
Atlas používá strojové učení k orientaci v daném prostoru i práci s danými předměty. Ve známém prostředí se tak dokáže pohybovat autonomně a AI má robotovi pomáhat i s obratností a schopností reagovat na přešlapy a nehody. Hlavně na to se Boston Dynamics soustředí. A právě zdokonalením fyzické stránky a následně prodejem k testování firmám i vědcům jde i konkurence z Číny.
Až neuvěřitelná a levná konkurence z Číny
V Číně je asi nejznámější firma Unitree, která už prodává robotického psa a teď propaguje humanoidního robota G1. Ten má 1,27 metru a 35 kilo, takže je výrazně méně robustní, ale na videích dělá bojové chvaty, včetně kopu z otočky, a z rovnováhy se nenechá vyvést ani údery tyčí.
„Videa od Unitree vypadají znatelně připraveněji. Robot od Boston Dynamics reaguje i tak, jak by člověk od stroje čekal, že třeba protočí koleno, zatímco u Unitree to tak není, to vypadá více předprogramovaněji,“ reaguje český expert.
A podobně na tom je humanoidní robot PM01 od další čínské společnosti EngineAI. Ten měří 138 centimetrů, váží 40 kilogramů a letos v únoru jako údajně první na světě předvedl salto vpřed a na videích vcelku až neuvěřitelně dobře běhá a tancuje.
„Unitree musí u svých videí uvádět, že nejsou generovaná, protože to vypadá až podezřele fluidně… ladně,“ popisuje Tomáš Rouček, jak na něj čínské ukázky působí.
A čínské firmy překvapily i cenami strojů, které nabízí dalším firmám i vědcům, aby s nimi zkoumali možnosti humanoidní robotiky. G1 stojí 99 tisíc čínských juanů, čili téměř 320 tisíc korun, a PM01 je za 88 tisíc čínských juanů, tedy skoro 285 tisíc korun.
„Lze očekávat, že levnější robot bude méně bezpečný. Zatím nejsou ani regulace. Čekal bych, že do budoucna bude v domácnosti muset splňovat třeba to, že půjde vypnout jedním čudlíkem, nebude hořet a podobně,“ dodává odborník.
Výroba robotů zlevňuje a drahá už tak není ani Tesla
Americká investiční firma Goldman Sachs ještě předloni uváděla, že výrobní cena humanoidních robotů se podle výbavy pohybuje od 50 do 250 tisíc dolarů a loni už to bylo od 30 do 150 tisíc dolarů. Většina jich - včetně strojů z Číny - používá kamery a výpočetní jednotky od firem Intel a Nvidia.
Vedle toho a také čínské konkurence se tak už nezdají tolik nereálné ani sliby Elona Muska. Jeho Tesla od roku 2020 vyvíjí humanoidy Optimus, kteří mají 1,7 metru, 56 kilo a už loni na akci firmy chodili mezi hosty a nalévali drinky. Také je však dálkově ovládali.
Autonomní prý ale budou jen s kamerami, palubním počítačem a AI, která zajistí samořízení i u elektroaut a robotaxi Tesly. A Musk právě slíbil, že budou stát do 20 tisíc dolarů a sériová výroba začne příští rok. Zatím je testuje ve své továrně, ale i on cílí na domácnosti.
„Má je v docela dobrém stavu a je schopná s nimi fungovat. Těch 25 tisíc dolarů vypadalo jako hodně a stále je, ale není už to čistě o hardwaru, je to i o softwaru. Ten robot nemůže reagovat jen tak, že do něj strčíte, a dělat předprogramované věci. Uživatel by ho právě měl programovat řečí, což je možné až v poslední době,“ vysvětluje Rouček.
I v Evropě je více robotů, teď jsou ale jiné starosti
Humanoidní roboty v Evropě kromě norského startupu 1X vyvíjí i startup Neura Robotics v Německu. Jeho prototyp 4NE-1 má 1,8 metru a 80 kilogramů a využívá AI platformu Isaac od Nvidie.
Podnik, který vznikl v roce 2019 a od investorů vybral přes 70 milionů dolarů, jej ukázal loni a z videí, kde žehlí a pere, to vypadá, že cílí také hlavně na domácnost, kam dle startupu „brzy“ zamíří, ale od loňského odhalení stroje neuvedl kdy.
„Cíl Evropy teď asi není domácí humanoid, ale spíše obrana, už kvůli současné geopolitické situaci - i u nás jsou teď projekty zaměřené spíše na vojenské nebo industriální využití. Robot od 1X je ale podle mě funkční zařízení a má potenciál se dostat do domácností. Uvidíme, za jak dlouho,“ říká český expert.
„Pokud se podaří těmto firmám vychytat tu bezpečnost, a nemyslím hacknutí a data, ale aby to někomu neublížilo - přece jen váží dost -, tak myslím, že i do dvou let mohou první čistě autonomní roboty prodávat. Aby je ale lidé přijali opravdu dlouhodobě, to si ještě počkáme,“ dodává.