Článek
„Dnes budeme mluvit o třech produktech, které jsou pro nás klíčové. Telefon iPhone, hodinky Apple Watch a sluchátka AirPods. Zvykli jsme si na ně a už se bez nich neobejdeme. Každý z nich je lídrem ve své kategorii a perfektně spolu komunikují,“ vrhl se do prezentace nových produktů Tim Cook, šéf firmy Apple. Věří, že dnešní novinky toto postavení ještě upevní.
Hodinky drahé i levné
Začal hodinkami Apple Watch, a těžko si lze představit dramatičtější a emocionálnější začátek. Apple natočil video, které dramatizuje situace, ve kterých hodinky Apple Watch zachránily lidské životy. Ať už svou schopností telefonovat i bez telefonu, nebo díky detekci nepravidelného srdečního rytmu. „Hodinky mi zachránily život, bez nich bych lékařskou pomoc nevyhledal. Srdečně děkuji, Erik,“ čte z děkovného dopisu jeden z uživatelů.
Nová verze hodinek je nazvaná „Series 8“. Nabízí větší, jasnější displej, který může být stále zapnutý. Má samozřejmě všechny funkce, které uživatelé od Apple Watch čekají: sledování srdeční aktivity, okysličení krve, detekce pádu, monitorování spánku, dechu atd. A k tomu několik nových, které se týkají reprodukčního cyklu. Teplota během spánku, měřená každých pět sekund, umožňuje podle Apple spolehlivou detekci ovulace.
Dlouhodobé sledování cyklu pak umožňuje detekovat i odchylky od běžného ovulačního/menstruačního cyklu. Apple samozřejmě – i v kontextu nedávných událostí v USA – nezapomněl zdůraznit, že tato data jsou zašifrovaná. Apple k nim nemá přístup a nemůže je tak s nikým sdílet, ani kdyby chtěl.
Nové hodinky umí také detekovat autonehodu. „Zaměřili jsme se na čtyři základní typy nehod: čelní náraz, náraz z boku, náraz zezadu a převrácení vozidla,“ popisuje Ron Huang, viceprezident Apple pro senzory a konektivitu. Kromě akcelerometru a GPS používají k detekci i mikrofon nebo barometr, který detekuje změnu tlaku související s aktivací airbagů.
„A pak jsme použili data z milionu hodin reálného provozu na silnici,“ dodává Huang. „Pomocí strojového učení jsme vytrénovali hodinky k rozpoznání těchto událostí. Automaticky pak přivolají pomoc.“
„Doufáme, že to nikdy nebudete potřebovat. Ale snad se budete cítit lépe, kdykoli nasednete do auta,“ uzavírá Huang. I s těmito změnami by Apple Watch měly zvládnout celodenní provoz na jedno nabití. V režimu nízké spotřeby pak vydrží 36 hodin.
Nové hodinky stojí 399 dolarů v základní verzi (necelých 10 tisíc korun), a 499 dolarů za verzi s mobilní konektivitou (přes 12 tisíc Kč). Právě tyto dražší hodinky potřebujete, abyste využili všechny ty zmíněné funkce související se zavoláním pomoci.
Protože takto drahé hodinky těžko koupíte celé rodině, přišel Apple také s novou verzí jejich série Watch SE. Tam nastavili cenu na 249 dolarů (cca 6 tisíc korun) za levnější variantu bez mobilního připojení a 299 dolarů za verzi s připojením (přes 7 000 Kč).
Opravdu intenzivní hodinky
Že nechcete levné hodinky? Že naopak potřebujete něco opravdu drahého, co vydrží váš intenzivní život naplněný adrenalinovými sporty a ultramaratony? Právě pro vás jsou tady hodinky Apple Watch Ultra.
Všechny funkce zde nebudeme vypisovat. Pokud patříte mezi těch několik lidí, kteří si cestou z maratonu zaskočíte zasurfovat na pláž a pak navážete potápěním do 40metrové hloubky, informace si jistě dohledáte sami. Nás ostatní bolí klouby jen při sledování této „ultra“ části prezentace. Ale Apple samozřejmě spoléhá na to, že si hodinky Apple Watch Ultra nebudou kupovat jen výkonnostní sportovci, ale i všichni, kteří mají na ruce rádi „komplikované“ hodinky. A komplikacemi je nový ciferník – přístupný pouze v těchto hodinkách – opravdu nabitý.
Nejodolnější, nejvýkonnější a nejdražší hodinky Apple Watch budou od 23. září v prodeji za 799 dolarů (cca 20 tisíc Kč).