Článek
Problém s nedostatkem pitné vody se stává stále aktuálnějším a přibývá také nápadů jak ho řešit. Jedním z nich je francouzské zařízení Kumulus. Jde o atmosférický vodní generátor, tedy AWG, který dokáže vyrobit 20 až 30 litrů pitné vody za den. A to jenom ze vzdušné vlhkosti.
Přitom se vejde do bedny o rozměru jednoho metru krychlového a může být dodatečně vybaven solárními panely. Takže umí být plně autonomní a nezávislý na jakékoli obsluze.
Aktuální prototyp nese název Kumulus-1 po francouzském start-upu, který ho vyvinul a instaloval v Tunisku. A to u školy v městečku Maktar poblíž hranice s Alžírskem v rámci partnerství s tamní nadací Wallah We Can. V tamních chudých poměrech s nedostatkem vody by jeho denní kapacita vystačila i pro 570 dětí.
Jak zařízení funguje
Chytrý stroj podle designerů vlastně replikuje fenomén ranní rosy. V jeho pojetí je ale proces o něco složitější než v přírodě. Průduchy v horní části nasají skrz první filtr vzduch, který pak tepelný výměník skrytý uvnitř ochladí až na takzvaný rosný bod. Ten způsobuje kondenzaci, tedy srážení či zkapalnění vzdušné vlhkosti. Voda potom směřuje k druhému filtru, který zachytává mikročástice, a následně i třetímu, který zabíjí mikroorganismy. Voda se pak se uloží v malém zásobníku, už připravená k průchodu skrz poslední filtr v kohoutku až do připraveného kelímku.
Celý proces lze ovládat i přes mobilní aplikaci. V případě doplnění o solární panely není ale potřeba. Panely také dodávají potřebnou energii pro výměník tepla. Bez nich by zařízení muselo mít baterii, nebo být napojeno na síť. V chudých oblastech světa se tak počítá právě s napojením na solární panely.
Podle firmy Kumulus Water totiž nemá být nezávadná pitná voda pro určité země luxus a pro jiné samozřejmost. Klade si proto za cíl tímto způsobem zajistit globální přístup k zařízení. Na svých internetových stránkách už spustila předprodej, i když cenu ještě nezveřejnila. A plánuje vyvinout další udržitelné koncepty, které by prý mohly dnešní systémy získávání a distribuce vody nahradit.
Stroj čeká na schválení, pětina obyvatel na pitnou vodu
Zařízení u školy v Maktaru nicméně stále čeká na schválení tamní vlády, aby se mohlo začít testovat a používat. Náklady na jeho instalaci uhradila tamní telekomunikační společnost Orange.
Podle údajů Světové banky z roku 2020 nemělo v tamní oblasti přístup k bezpečně udržované pitné vodě až 21 procent Tunisanů, 20 procent Maročanů a 28 procent Alžířanů.
Celosvětově pak tento luxus ve svém domově neměl každý desátý člověk, tedy asi 771 milionů lidí. A na nemoci způsobené kontaminovanou vodou umře každé dvě minuty jedno dítě. Francouzský start-up Kumulus Water statistiku rozšiřuje. Bezmála třetina škol na planetě podle něj nemá přístup k čisté vodě. A do roku 2040 prý bude v oblastech s extrémně limitovanými zdroji vody žít na 600 milionů dětí.
Redakce SZ Tech minulý měsíc psala rovněž o kufříku vědců z Massachusettského technologického institutu (MIT), který už loni dokázal vyrobit tři decilitry pitné vody za hodinu z mořské vody pomocí nové technologie odsolování.
Zařízení také stačí jen solární panely a už letos by chtěli američtí inženýři jeho produkci zvýšit na deset litrů za hodinu. Fungovat by přitom měl i u znečištěných řek a zdrojů vody v rozvojových zemích. Cena prvních modelů ale v přepočtu zřejmě přesáhne 30 tisíc korun, a proto se počítá s pomocí vlád, organizací a firem v potřebných zemích.
Aktualizováno: Zařízení na tvorbu pitné vody ze vzduchu prezentovali také Češi ve svém pavilonu na EXPO 2020 v Dubaji, o které redakce letos rovněž už psala. Unikátní technologie Solar Air Water Earth Resource (S.A.W.E.R) vyrábí vodu ze vzdušné vlhkosti za využití sluneční energie a jejím cílem je kultivování pouště.
Do projektu autonomního zařízení vědců z týmu Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Buštěhradu (UCEEB) a Akademie věd ČR se zapojily i soukromé firmy. Vodu pro závlahu rostlin obohacuje o živiny i fotobioreaktor od Botanického ústavu AV ČR a jednotka Watimin společnosti EuroClean ji zase dezinfikuje UV zářením a mění na pitnou.