Článek
Vyrobit ho údajně stojí méně než 500 čínských jüanů, tedy asi 1600 korun, a přitom zvládne svého uživatele „ve dne, v noci“ skrýt údajně před jakýmikoliv chytrými kamerovými systémy. Tedy aspoň tak, že ho neidentifikují jako člověka.
Média nový maskovací oblek z Číny pokřtila jako „plášť neviditelnosti“. Jeho oficiální označení je však InvisDefense. První o něm informoval tamní deník South China Morning Post.
Technologie se předvede i v USA
Za vynálezem stojí tým doktorandů z Univerzity ve Wu-chanu, který s ním také vyhrál první místo v soutěži Huawei Cup o nejlepší kyberbezpečnostní inovace.
Dostal tak od čínského technologického giganta v roli pořadatele a sponzora 10 tisíc dolarů na další vývoj. A zároveň postoupil i na únorovou konferenci Asociace pro pokročilou umělou inteligenci (AAAI) ve Washingtonu.
Nejtěžší částí na vývoji obleku podle studentů bylo najít ten vhodný maskovací vzor. Běžně ke zmatení kamer s umělou inteligencí využívali hlavně jasné a zářivé potisky, které zvládly narušit jejich strojové vidění, ale takto oblečený člověk na ulici vyčníval. Jeden z doktorandů, Wej Chuej, tak sám naprogramoval algoritmus, aby navrhl „nejmíň podezřelé vzory schopné vyřadit strojové vidění.“
Vědecký tým pod vedením profesora Wanga Čenga z katedry počítačových věd na Wuchanské univerzitě prováděl tři měsíce stovky testů, než s tím nejlepším vzorem přišel. Jeho tisk je prý relativně levný a stačí mu pouze čtyři ovládací moduly teploty na to, aby dokázal vysílat neobvyklé teplotní stopy a mohl tak chytré kamery mást i v noci.
Zkrátka nepřijde ani armáda
Výsledná schopnost detekovat chodce s čínským maskovacím oblekem InvisDefense klesá u sledovacích zařízení o 57 procent, což je číslo, které by se podle studentů v budoucnu mohlo ještě zvýšit.
„Bezpečnostní kamery používají technologii umělé inteligence, jsou všude. Prostupují naše životy. Naše soukromí je podrobováno mechanickému dohledu. Tento produkt jsme sestrojili jako protiváhu k této zlomyslné detekci a ochranu lidského soukromí a bezpečnosti za určitých okolností,“ uvedl Wej Chuej pro časopis Vice.
Podle tvůrce algoritmu navrhujícího kamufláže se tým do budoucna zaměří i na krytí různých objektů včetně aut. A zkoumají už i možnosti, jak obelhat sledovací zařízení využívající satelity či letadla.
Už teď je prý však možné vzor použít třeba na armádní uniformy, aby vojáky nemohly identifikovat drony a jiná zařízení řízená umělou inteligencí.
„Naše výsledky dokazují, že jsou v současných technologiích s umělou inteligencí a rozpoznávacími systémy pořád mezery. Výzkumníci by mohli naše algoritmy použít i k vylepšení těchto modelů,“ naznačil profesor Wang Čeng pro South Morning China Post možné využití nejen proti veškerým kamerovým systémům, ale i pro zlepšení některých z nich.