Článek
V průběhu března letošního roku příznivci Ukrajiny na sociálních sítích našli novou záminku, proč se posmívat ruské armádě: Objevily se totiž záběry vlaku, který směrem k frontě – z ruského východu na západ – vezl tanky T-54 (nebo na pohled prakticky stejné T-55), jejichž sériová výroba začala před více než 70 lety.
Ze záběrů nebylo samozřejmě jasné, jaký je přesně účel transportu. I když početní stavy ruských tankových vojsk povážlivě prořídly, nebylo jisté, zda stroje opravdu směřují na ukrajinskou frontu. Nebo zda případně neprojdou nějakou zásadní modernizací, která výrazně zvýší jejich bojové možnosti.
Ale v tuto chvíli už víme, že minimálně část stařičkých strojů skutečně skončila u jednotek na ukrajinském bojišti. Video a později i jasnější snímek s T54/55 se totiž objevily na ruských telegramových kanálech specializovaných na vojenskou tematiku.
V noci pořízené záběry, kterým zcela chybí kontext, neprozrazují, jak by tanky měly být nasazeny, k jakým úkolům a v jakých počtech. Pocházejí ovšem ze Záporožské oblasti, kde se ruské síly už měsíce zakopávají, budují polní opevnění a připravují se na očekávanou ukrajinskou ofenzivu. Logickým cílem ukrajinského útoku jsou totiž silnice, které spojují území Ruské federace s poloostrovem Krym.
Apr 14-15:
— CIT (en) (@CITeam_en) April 15, 2023
The main news of the week:
– Russian law on digital draft notices;
– Secret Pentagon documents got leaked;
– A part of Bakhmut remains under the control of Ukrainian forces, but there are some advancements by pro-Russian forces. https://t.co/QOzvExtbTv
Dávalo by tedy smysl, že tanky budou používány především k obraně. Ostatně to je logické, protože pro ně představuje nebezpečí jakákoliv protitanková zbraň, kterou Ukrajina má, včetně starších typů RPG. Nabízí se tedy, že by tanky sloužily v podstatě jako dělostřelectvo. Jejich děla nejsou sice nijak výkonná a palba není příliš přesná, ale nějaké dělo lepší než žádné.
Podle nezávislého – a ne vždy úplně spolehlivého – ruského internetového média Volja Rusové plánují staré stroje nasadit jako běžné tanky. Ruská armáda má ovšem k dispozici zhruba už jen 250 těchto strojů. Údajně je chce nasadit, aby ruský průmysl získal tolik potřebný čas pro navýšení výroby novějších typů (T-72B3, T-90M) a modernizaci starších (T-80B, T-72B a T-62M).
Ještě horší, než jsme si mysleli?
Nasazení modelů T-54/55 do oblasti bojů by také mohlo znamenat, že situace ruských tankových oddílů je horší, než tvrdily veřejně dostupné údaje. Podle dat sebraných respektovaným týmem blogu Oryx přišli útočníci nenávratně k polovině dubna letošního roku o zhruba 1900 tanků.
Taková čísla potvrzují v některých případech velice hodnotné dokumenty, které se objevují na serveru Discord. V nich se píše, že Rusko od začátku války v únoru 2022 k letošnímu 1. březnu přišlo o 2048 tanků. Podle této zprávy by měly mít ruské síly na bojišti k dispozici už jen 419 tanků a dalších 561 v záloze. Od té doby ztráty ještě narostly o desítky kusů.
Jak se ničí tanky
Obecně se ale vychází z toho, že údaje Oryxu či jiných veřejně přístupných zdrojů nejsou zcela přesné. Byť je ukrajinská válka v nebývalé míře zdokumentována, všechny ztráty nepochybně doložené nemáme. Rozdíl proti skutečnosti bude ovšem malý, obecně se odhaduje kolem 10 až 20 procent.
Pro tanky je přitom do určité míry nebezpečno i za frontou. Prakticky žádná armáda světa necvičí tolik, kolik by pro ni bylo ideální. Nejde přitom jen o to, že by se nedoplatila za palivo či (cvičnou) munici, ale také proto, že při cvičeních se technika odepisuje mnohem rychleji, než když stojí v hangáru nebo skladu. Což je hodně drahé. Ostatně mezi „zničenými“ kusy ze zmíněných zdrojů mohou být i ty, které zkrátka jen nebylo možné do boje nasadit kvůli poruše. Nejedná se tak vždy jen o nepřítelem zničený stroj.
Jak nebezpečno může být pro těžkou techniku na cvičišti, jsme viděli v posledních dnech i díky ukrajinské armádě. Během výcviku v Polsku se jednomu z ukrajinských leopardů utrhla věž.
Ukrainian soldiers had an incident at the training ground in Poland with Leopard 2A4 tank, the details are unknown. pic.twitter.com/x4n5sz5djA
— Clash Report (@clashreport) April 17, 2023
Nevíme přesně, jak k nehodě došlo, ale podle téměř nezřetelné stopy na předním pancíři mohlo dojít ke srážce s jiným tankem. Leopardy jsou na podobný kolos až nečekaně „živé“. Jeden z řidičů to možná „přehnal“ s plynem a výsledkem je škoda za miliony.
T-54/55 – nejvyráběnější tank historie
První prototyp T-54 byl dokončen v závěru roku 1945, přičemž sériová výroba začala v roce 1947. Její náběh ale provázely komplikace, a tak ve velkém tanky začaly sjíždět z linek až v 50. letech. A vyráběly se až do začátku 80. let. Série T-54/55 se nakonec stala nejprodukovanějším tankem v historii. Dnes se odhaduje, že jich vzniklo 86 až 100 tisíc. Stroj se nakonec stal hlavním tankem obrněných jednotek sovětské armády, armád zemí Varšavské smlouvy a mnoha dalších.
Oba typy shrnujeme do jednoho pojmu, protože jsou do značné míry identické. T-55 mají jen několik vylepšení, která měla zvýšit pravděpodobnost přežití tanku v případné jaderné válce a která se navíc pak z velké části instalovala i na starší T-54.
Mnoho T-54 totiž bylo přestavěno na verzi T-54M, která je v podstatě stejná jako T-55. Prakticky jsou tedy většinou T-54 a T-55 na první pohled nerozeznatelné.
Hlavní zbraní je 100milimetrový kanon, který se velmi osvědčil na konci druhé světové války proti i těm nejtěžším německým tankům. S novější municí může prorazit zhruba 300 milimetrů ocelového pancíře na vzdálenost i kolem dvou kilometrů. Ovšem pancíře moderních tanků jsou z takových materiálů, které mají ekvivalentní odolnost jako 60 centimetrů oceli. V boji s jinými tanky mají tedy T-54/55 malou šanci, že uspějí tak důležitou první ranou – pokud se navíc se svým zastaralým systémem řízení palby vůbec trefí.
Jednou z výhod tanku bylo, že má velmi nízkou siluetu, díky které by měl být méně nápadný a hůře zasažitelný. To ovšem na dnešním bojišti plném řízených střel s přesností na pár desítek centimetrů, kde posádkám při zaměřování pomáhá počítač, není až tak velkou výhodou.
V případě zásahu je tank naprosto nedostatečně chráněn. Síla čelního pancíře se pohybuje podle verze v rozmezí 120 až 200 milimetrů. Při zasažení protitankovými zbraněmi, které ukrajinská strana používá, je naděje posádek tanků T-54 a T-55 na přežití mizivá.