Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Umělá inteligence teď umí generovat písničky na základě zadání. Ale jsou ty skladby aspoň trochu dobré?“ ptá se hudební producent Mike McClellan. A po vyzkoušení služeb Suno a Udio došel k trochu znepokojivému závěru: „Zkusil jsem vytvořit nějakou písničku, která by ve mně mohla vyvolat nějakou emocionální reakci, nějaké spojení, to, co od hudby čekáme.“
Stejné zadání jsme vyzkoušeli i my. A může to zkusit kdokoliv. Služba Suno.ai nabízí možnost čtyř bezplatných generování, poté už je potřeba placená verze. Na stejné textové zadání samozřejmě nástroj pokaždé vygeneruje trochu jinou skladbu. Takto dopadl náš pokus, ten McClellanův si můžete poslechnout zde.
Procítěná nostalgická písnička o americkém severozápadě :
„Ta kytara zní skutečně, hlas zní skoro skutečně. Trochu to má náznak robotického hlasu, nebo málo kvalitní nahrávky. Ale ten hlas má odstíny, je v něm určitá krása. Zní to procítěně, vlastně se mi to celkem líbí,“ povzdechl si McClellan, kterého nahrávání a produkování hudby živí. „Až tu kvalitu ještě trochu vylepší, myslím, že to nedokážu poznat od skutečné skladby.“
Jak to využít?
Počítačem generovaná hudba samozřejmě není žádná novinka. Už před více než padesáti lety programátor a futurista Ray Kurzweil ukázal počítačový program, který tvořil originální hudební výstupy.
Ale ještě před pár měsíci nebyly počítačové programy schopné spolehlivě propojit hudbu, text, hlas, melodii… To se loni – málem ze dne na den – změnilo. A s novou verzí Suno v3 je opět vidět výrazný posun směrem k vyšší kvalitě výstupů.
Ne všichni z toho mají radost. Podobně, jako je tomu u textových nebo obrazových generátorů, také umělá inteligence tvořící hudbu se napřed musela na ohromném množství dat naučit, jak zní rock'n'roll a jak operní árie. Trénovala se tedy na skladbách, které vytvořili lidé. Často to jsou ti lidé, jejichž živobytí může být těmito „umělými výtvory“ ohroženo.
Odvrácená strana AI hudby
Je to „útok na lidskou tvořivost“ a „predátorský pokus ukrást lidským umělcům jejich hlasy“. Tak popsali někteří umělci současné snahy velkých firem o tvorbu hudebních skladeb pomocí umělé inteligence.
„Když bude umělá inteligence využívána nezodpovědně, může to ohrozit naše soukromí, naši identitu, naši hudbu a naši obživu. Některé z největších společností bez povolení používají naši práci k trénování modelů AI,“ upozorňují umělci. „Tyto snahy jsou přímo zaměřeny na nahrazení práce lidských umělců a zaplavení trhu ohromným množstvím zvuků a obrazů vytvořených AI. To by vedlo k podstatnému snížení autorských honorářů, které jsou vypláceny umělcům.“
Umělci proto apelují na velké firmy, platformy a streamovací služby, aby nezapojovaly umělou inteligenci do tvorby obsahu způsobem, který nahrazuje nebo ohrožuje lidské tvůrce.
Na druhou stranu existují způsoby, jak si s novými nástroji experimentovat bez ohrožení muzikantského řemesla. Třeba tak, že si budete generovat písničky sami pro sebe, pro zábavu. Nebo pro projekty, jejichž (nulový) rozpočet dosud nenabízel možnost najmout si umělce. A tak ani žádní umělci nepřijdou zkrátka, když do tvorby zapřáhnete AI.
Tady máte tři tipy, jak prozkoumat, co aktuální generátory písniček umí. A připravit se na tuto podivnou budoucnost, ve které máte jakoukoli písničku na jakékoli téma kdykoli na dosah.
Lidovky stokrát jinak
Co takhle vyzkoušet, jak by zněly slavné české písničky v různých stylech? Projekt, který bude bavit nejen děti, nabízí několik výhod. Jednak se společně zasmějete tomu, že služba Suno si občas moc neví rady s češtinou. Třeba takové „ř“ pořád zní jako od někoho, kdo se česky učí teprve pár týdnů.
Ale především je to příležitost prozkoumat různé hudební styly a rozšířit si tak horizonty. Kromě klasických pop rock nebo jazz se totiž nabízejí doslova tisíce možností.
A sami si můžete vymyslet jejich libovolné kombinace. Tady je inspirace, kdybyste nevěděli, kde začít:
Lidová píseň | Nový styl |
Skákal pes | Punk rock s houslemi a tubou |
Pec nám spadla | Elektronická taneční hudba s beatboxem |
Kočka leze dírou | Jazzová balada s kontrabasem |
Jede, jede poštovský panáček | Reggae s akustickou kytarou |
Prší, prší | Trip hop s elektronickými smyčkami |
Běží liška k Táboru | Flamenco s kytarou a kastanětami |
Já do lesa nepojedu | Swing s dechovou sekcí |
Utíkej, Káčo | Heavy metal s elektrickou kytarou |
Holka modrooká | Ska s trumpetou a pozounem |
Okolo Třeboně | Klasický šedesátkový rock'n'roll |
Tady se podívejte, jak to dopadlo:
Anketa
Zkuste si to sami. Za kvalitní výsledky neručíme. Jako mnoho AI generátorů, také tento je tzv. nedeterministický. Takže na stejné zadání dostanou různí uživatelé zcela odlišné výsledky. Ale že se pobavíte, to vám můžeme téměř garantovat.
Co dalšího jde pomocí generativní AI tvořit?
Nejznámější a nejuniverzálnější jsou samozřejmě nástroje na generování textu. Především ChatGPT a podobné chatboty nacházejí různá využití v řadě oblastí, od medicíny přes marketing až třeba po programování.
Současnou vlnu zájmu o generativní umělou inteligenci odstartovaly generátory obrázků v roce 2022. Letos už jsou vygenerované snímky k nerozeznání od skutečných fotek.
Podkladová hudba k videu na míru
Pokud rádi natáčíte rodinná videa a následně je stříháte a kombinujete, nejspíš jste také narazili na problém jménem podkresová hudba. Kde vzít hudbu, kterou budete moci ve svém projektu použít, aby styl seděl právě na to, co se odehrává na plátně?
Generátory jako Suno.ai nebo Udio.com mohou pro některé tvůrce nabídnout dobrou alternativu. Samozřejmě, že pokud máte rozpočet na hudbu, bylo by asi lepší podpořit skutečné lidské tvůrce tím, že si od nich koupíte licenci ke konkrétní skladbě. Pokud ale žádný takový rozpočet nemáte, může generovaná hudba přijít vhod.
Výhodou je možnost přímo naplánovat náladu i styl hudby tak, aby odpovídala tomu, co se v daném čase děje na videu.
Nakonec můžete skladbu vygenerovat celou pomocí funkce „Get whole song“ a stáhnout si výsledek buď jako MP3 audio, nebo jako video (vhodné třeba pro karaoke).
Vlastní hudební videoklip
Možná nejzajímavější – i když také na čas nejnáročnější – je vytvoření celého videoklipu od začátku do konce. To by obvykle byl víkendový projekt zcela mimo možnosti většiny rodin. Ale s využitím kombinace AI nástrojů je to nyní jednodušší než kdy dřív.
Vymyslete si, čeho se bude vaše písnička týkat. S pomocí ChatGPT nebo Gemini sestavte slova, kterými pak nakrmíte Suno AI.
S vygenerovanou písničkou pak můžete začít čarovat. Nahrajte si videa, která sestříháte tak, aby seděla na zvuk. Můžete nahrát i svůj zpěv, pokud si troufáte (z původní písničky lze ostatně vokály zkusit odstranit).
Bude z vašeho klipu jednička světových hitparád? Určitě ne. Ale na vlastní kůži si vyzkoušíte kreativitu, která byla pro většinu lidí ještě před rokem nedosažitelná. Taková lekce je – v pozitivním i negativním smyslu toho slova – k nezaplacení.
Jak dětem vysvětlit umělou inteligenci?
- Zobrazit všechny články seriálu: Hrajeme si s AI
Co je to umělá inteligence? Zní to složitě, ale uvidíte, že to může být užitečné, a dokonce je to i zábava. Umělá inteligence funguje na počítači, ale chová se jinak, než jsme u počítačů zvyklí…
Obvykle počítače jen přesně a poslušně plní nějaké pokyny. Asi jako když ráno vstanete a děláte to, co vždycky. Je sedm hodin – vstávat. Je sedm hodin a pět minut – čistit zuby. Je sedm hodin a deset minut – oblékat. Není žádné místo pro nejistotu. Ale umělá inteligence funguje jinak. Říkáme, že je chytrá, ale přesnější by bylo říct, že je naučená.