Hlavní obsah

Nový ChatGPT je ještě „rozvážnější“. Profi mód bude stát pět tisíc měsíčně

Foto: koláž: Pavel Kasík, Seznam Zprávy, AI vizualizace

Firma OpenAI představila dva nové „prémiové“ modely. Ten výkonnější bude za desetinásobný příplatek.

aktualizováno •

Společnost OpenAI ukázala dva nové modely, které se vyznačují „schopností hluboce rozmýšlet“ své odpovědi. Přístup k novému o1 mají platící uživatele ChatGPT. Pokročilý mód však není pro každého, stojí totiž desetkrát více.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Každý den po následujících dvanáct dní vám předvedeme nějakou novinku,“ slíbil Sam Altman, šéf OpenAI, divákům přímého přenosu v narážce na známou americkou koledu Dvanáct dní do Vánoc.

Hned první předváděčka ukázala významnou novinku: plnou verzi pokročilého „rozvážného“ modelu o1. A také, což se z dlouhodobého hlediska možná ukáže jako ještě podstatnější pro budoucnost AI nástrojů obecně, nový stupeň předplatného ChatGPT.

Lepší než GPT-4o, lepší než lidé

Hlavní novinkou je uvedení „ostré verze“ modelu o1, jehož předběžnou verzi OpenAI zveřejnila v září. Model o1 se vyznačuje tím, že je natrénovaný k tomu, aby si práci předem rozmyslel. Liší se tak od běžného fungování chatbotů, kteří v podstatě začnou generovat text a „uvažují za pochodu“. Zatímco pro řadu úloh taková improvizace stačí, u složitějších otázek z oblasti vědy nebo programování je „rozjímavost“ modelu o1 užitečná.

To firma OpenAI dokládá testy. Na složitých matematických otázkách dosáhla plná verze o1 výrazně lepších výsledků než GPT-4o, což je nejvyšší „běžný“ model dostupný v ChatGPT. Lepších výsledků dosahuje i v úlohách testující schopnost programovat.

Foto: OpenAI

Výsledky testů ukazují, že model o1 si vede lépe než GPT-4o nebo o1-preview. A dokonce na vědeckých otázkách testu GPQA Diamond překonává i lidské experty.

To však neznamená, že uživatelé u každé úlohy zaznamenají zlepšení. Při našem testování bylo celkem obtížné najít úlohy, se kterými si neporadil i samotný GPT-4o, který je už několik měsíců dostupný (byť s omezeními) zdarma.

Historie novinek v nástroji ChatGPT

Služba ChatGPT byla na trh uvedena 30. listopadu 2022 a odstartovala masový zájem o tzv. generativní umělou inteligenci. Šlo ale spíše o experiment, ve kterém OpenAI hledala nová uplatnění pro svůj dlouhodobý výzkum jazykových modelů, neuronových sítí schopných generovat smysluplný text.

GPT-1 (2018)

V roce 2018 zveřejnili výzkumníci OpenAI svůj první jazykový model GPT (Generative Pre-trained Transformer). Využíval architekturu neuronových sítí (tzv. transformer) ke generování krátkých textů. Natrénovali jej na sedmi tisících knih a zveřejnili jej pod otevřenou licencí, takže jej kdokoli mohl využít.

Platící uživatelé ChatGPT Plus (20 dolarů měsíčně) mají nyní k dispozici model o1. Týká se jich ale omezení: Modelu o1-preview mohli poslat maximálně 50 dotazů týdně. Nějaké omezení se zřejmě bude týkat i nového modelu o1.

Úplnou novinkou, o které se zatím pouze spekulovalo, je pak pokročilý režim o1-pro. Názvosloví není zrovna silnou stránkou OpenAI, takže je v tom trochu zmatek. Zjednodušeně lze říci, že pokud model o1 je „expert“, tak o1-pro je „tým expertů“.

Foto: OpenAI

Ukázka výsledku práce o1 pro.

Odpověď „expertního panelu“ trvá ještě déle než od hloubavého modelu o1, ale výsledky by měly být o to lepší. OpenAI mluví zejména o zapojení ve vědeckém nebo lékařském výzkumu, odpovědi by prý měly být na úrovni Ph.D. experta v daném oboru.

Foto: OpenAI

Porovnání „nejhorší ze čtyř odpovědí“ ukazuje, že o1 v režimu pro nabízí uživatelům vyšší spolehlivost.

Na pozadí zřejmě o1-pro funguje jako kombinace několika AI agentů, kteří si problém rozeberou z mnoha pohledů a pak se „domluví“ na odpovědi. To by mělo zabránit nejhorším omylům a halucinacím. V současné době však o1 ani o1-pro nemají přístup k nástrojům jako Code Interpreter nebo vyhledávání, takže halucinace úplně vyloučit jistě nelze.

Neomezeně jen za příplatek

Každopádně všechny ty „úvahy“ AI modelů jsou výpočetně náročné, čímž se dostáváme k té druhé novince: ceně. Uživatelé mají nově na výběr mezi bezplatnou verzí ChatGPT, základním předplatným Plus nebo novým prémiovým předplatným Pro.

Foto: OpenAI

Nová nabídka variant ChatGPT pro jednotlivce.

Cena nové varianty Pro je oproti stávajícímu předplatnému desetinásobná. Za 200 dolarů měsíčně (cca pět tisíc korun) budou mít uživatelé možnost neomezeného využívání všech modelů včetně nového o1 a pokročilého hlasového režimu. Navíc budou mít přístup k novému režimu o1-pro.

Tato cenová taktika může mít do budoucna velký vliv nejen na službu ChatGPT, ale i na nabídku od konkurence. Firmu OpenAI totiž většina konkurenčních nástrojů při cenotvorbě napodobila: Chatboti Claude Professional od Anthropic nebo Gemini Advanced od Google také stojí stejně jako ChatGPT Plus 20 dolarů měsíčně. Když nyní OpenAI tuto bariéru prolomila, lze očekávat, že s prémiovými variantami přijdou také další firmy.

Pro koho je prémiové předplatné?

Dosud platilo, že všichni uživatelé ChatGPT Plus platili stejnou měsíční částku. Je přitom jasné, že se lišila jak míra a četnost použití, tak „hodnota“, kterou výstupy ChatGPT různým uživatelům přinášely.

Zatímco někdo si pomocí ChatGPT „jen“ generoval pár e-mailů týdně nebo konzultoval rovnice do excelovské tabulky, jiní uživatelé pomocí chatbota programovali, počítali pokročilé úlohy nebo řešili právní rozbory dlouhých dokumentů. To jsou diametrálně odlišné způsoby zapojení, je zřejmé, že pokročilí uživatelé jsou z chatbotů schopni „vymáčknout“ mnohem vyšší přidanou hodnotu. OpenAI nyní chce otestovat, zda jsou ochotni za neomezené použití připlatit.

Foto: Pavel Kasík, Seznam Zprávy

Ukázka úlohy, která využívá schopnosti modelu o1 naplánovat si řešení a pak se do něj pustit.

Cenovka 200 dolarů bude pro naprostou většinu uživatelů odrazující. Což je ostatně v pořádku, protože pro naprostou většinu otázek a scénářů je model GPT-4o (nebo podobné modely od konkurence) dostatečné. Nepotřebujete si zvát předního experta na to, aby vám pomohl přečíst dvě PDF a udělat z nich tabulku. Stejně tak většina lidí nepotřebuje o1 nebo o1-pro, když jim i běžný model dá použitelný výstup. Firma OpenAI tak vlastně umožnila zákazníkům říci, jak je pro ně odpověď důležitá. A získat tak peníze, které by jinak nechávala na stole.

Model schopný pokročilého uvažování v rámci specifických domén bude skoro určitě užitečný pro vědce nebo lékaře. Pro většinu uživatelů bude ale nový model o1 a o1-pro příliš pokročilý.

„Nový model o1 umí vyřešit úlohy na úrovni vědce s Ph.D. titulem a má jasné uplatnění ve vědeckém výzkumu, finančním sektoru a dalších náročných odvětvích,“ komentuje to Ethan Mollick, který studuje inovace na University of Pennsylvania.

„Bude potřeba pečlivě zkoumat, kde se tento model dá zapojit. Ale jen málokdo řeší takto složité problémy na úrovni Ph.D. Pro většinu lidí stačí chatbot typu Claude, ChatGPT nebo Gemini.“

V současné podobě je předplatné v ceně 200 dolarů měsíčně pro většinu uživatelů zbytečné. Za desetinásobnou cenu dostanou neomezený přístup k pokročilým funkcím, nejen o1, ale také třeba pokročilé hlasové konverzace, a navrch možnost používat profi mód o1. Jen málokterý uživatel byl ale nyní schopen využít to, co nabízí současný placený režim ChatGPT Plus, takže pro většinu bude toto „levné“ předplatné dostatečné i nadále.

OpenAI však slibuje dalších 11 dní „vánočních dárků“. Lze očekávat třeba zpřístupnění modelu Sora pro generování realisticky vypadajících videoklipů. Pokud by byly tyto další novinky navázané na prémiové předplatné, okruh zájemců by zřejmě okamžitě vzrostl.

Související témata:

Doporučované