Článek
Asi máte někdy podobný problém: na dovolené jste měli pocit, že jste vytvořili perfektní snímek, ale po návratu jste zjistili, že je fotka trochu rozmazaná nebo s moc tmavým pozadím.
Nemáte-li k dispozici nejnovější chytré telefony, které mají technologii AI vylepšení obrázků rovnou zabudovanou, můžete propadnout beznaději. Není však čeho se obávat, protože internet je dnes plný řady AI nástrojů, které vám s fotkami pomohou. Podívejte se s námi na čtyři nejlepší z nich.
1. Canva
Canva je příkladem multifunkčního programu designovaného pro téměř každý úkon. Ať potřebujete upravit video, vytvořit GIF, připravit post na sociální sítě, anebo jen chcete oříznout obrázek, Canva si s tím snadno poradí.
Velkou roli zde hrají nástroje z takzvaného Magic Studia (Magického studia). To nabízí řadu intuitivních AI nástrojů jako například odstraňovač pozadí, chytré ořezávání, anebo generátor obrázků, pokud potřebujete do fotky něco doplnit. Zmíněné nástroje sice nejsou perfektní, lepších výsledků dosáhnete u specializovaných grafických programů, ale ne každá služba vám poskytne takové množství nástrojů na jednom místě jako právě Canva.
Zdarma si ale užijete funkce Magic Studia pouze v omezeném množství. V současnosti je z nich bezplatně dostupné pouze generování obrázků a rychlých grafických návrhů v nástrojích Dream Lab a Magic Design. Pro úplný přístup k celému repertoáru Canvy a k nástrojům, jako jsou odstraňovač pozadí, chytré ořezávání, rozšiřování fotek, nebo chytrý odstraňovač nežádoucích prvků, si musíte službu předplatit.
Srovnání zmíněných aplikací
Název | Developer | Verze zdarma | Cena (za měsíc) |
---|---|---|---|
Canva | Canva | Ano | 15 dolarů (cca 370 Kč) |
Photoshop | Adobe | 7 dní | 26,43 eura (cca 680 Kč) |
Pixlr | Pixlr | Ano | 7,99 dolaru (cca 200 Kč) |
MyEdit | CyberLink | Ano | 10 dolarů (cca 250 Kč) |
2. Adobe Photoshop
Adobe Photoshop je dnes značkou sám o sobě. Jako jeden z nejlepších a nejstarších programů na úpravu obrazu procházel za celou svou existenci řadou vylepšování. Není se tedy čemu divit, že nyní slovo Photoshop často používáme i jako obecné označení pro všechny editory fotek.
S cenou bezmála 30 eur na měsíc to není levná možnost, vyplatí se hlavně profesionálům. Za to ale nabízí opravdu profesionální nabídku služeb. Navíc je možné využít sedmidenní zkušební verzi s 30denní lhůtou vrácení peněz, pokud nebudete spokojení.
V rámci Adobe Photoshopu budete mít přístup k velice podrobnému uživatelskému rozhraní, které vám umožní skutečně kouzlit. Na první pohled program není snado přehledný, a to není náhodou. Profesionální aplikace vyžaduje znalosti na úrovni, školení a také hodiny strávené experimentováním. A také videonávody na YouTube jsou prakticky nutnost.
Photoshop a nároky na počítač
Photoshop je velice náročný na parametry počítače. Podrobně si tedy přečtěte technické požadavky. I v případě, že vše splňujete, se ovšem může stát, že vám program nepůjde aktualizovat. Pak nezbývá než kontaktovat zákaznickou podporu.
Výsledek však stojí opravdu za to. Photoshop vám dovolí odstranit pozadí, doplní kýžené detaily pomocí AI, zvýší rozlišení a pomůže odstranit rozmazání. Anebo vygeneruje celou část fotky, pokud ji potřebujete roztáhnout na jiný formát nebo například chcete doplnit chybějící části v rozích po mírném natočení snímku.
Velkým bonusem je také volný přístup k Adobe Firefly, jednomu z nejlepších generátorů obrázků. Ten sám o sobě obsahuje řadu nástrojů na úpravu, včetně dodatečného generování konkrétních doplňků.
3. Pixlr
Tento aspirující konkurent Photoshopu je snadný na užívání a přístupnější pro nahodilé zájemce. Veškerou svou činnost můžete provádět v prostředí webu, takže si nemusíte nic stahovat. Stačí přetáhnout fotku do rozhraní editoru a můžete začít.
Pixlr je navíc v základní podobě zdarma. Po vytvoření uživatelského účtu také dostanete čtyři kredity zdarma pro hraní s řadou AI nástrojů, jako je upscaling, odstraňovač pozadí nebo generátor doplňků. Dále si také můžete vyzkoušet generované rozšíření fotografií, anebo si můžete chytře vyříznout jednotlivé detaily na fotce a volně je reorganizovat.
Pozor na formát HEIC
Většina editorů nepovoluje fotky ve formátu HEIC. Pokud tedy fotíte pouze na iPhone, je předtím nutné fotografie převést na jiný formát. Nebo zvažte, zda pro takové případy nepoužívat i klasický foťák, který ukládá fotky v jiných formátech.
Na těchto nástrojích, a podobně na tom je i Canva, je znát, že byly tvořeny převážně pro potřeby sociálních sítí. Hlavně pro vylepšování portrétů a velice detailních fotek. Stále však program nabízí zdarma přístupnou alternativu k ostatním editorům. Ideální pro občasné zájemce.
Vyzkoušeli jsme tento nástroj na příkladu zvětšení rozlišení neboli upscalingu dvou fotografií – květiny a ulice. Na květinové fotografii lze přitom vidět lepší výsledek než u širší fotky ulice. Rozmazané listy jsou výrazně lépe viditelné, i když květy přišly o některé detaily. V případě ulice program rozmazal textury a kvůli tomu vypadá fotka až téměř generovaně, bez hrubých textur budov a asfaltu. Příklad ukazuje, že chytré nástroje se nehodí na vše a je potřeba s nimi i trochu experimentovat.
4. MyEdit
MyEdit je trochu netradiční editor, zaměřuje se na specifické AI nástroje. A je jich přitom poměrně dost. Nenajdete tu podrobné rozhraní jako u Photoshopu nebo Pixlru, ani vám nenabídne komplexní propojení s ostatními formáty, jako to dělá Canva. Jsou tu však i speciální nástroje, jako je třeba změna účesu, tvorba profilových a pasových fotek anebo odstraňovač šumu.
Trochu sympatičtější je také přístup k monetizaci. V základu je služba zdarma. Můžete si volně hrát s editacemi, a jakmile jste s fotkou spokojeni, služba vám nabídne jedno stažení fotky zdarma denně – do té doby je fotka označena vodoznakem. Máte zde tedy mnohem větší kreativní volnost. Vybrané funkce, jako třeba AI generátory doplňků, jsou však pouze za kredity, které zdarma nedostanete.
V našem testování dosáhly na rozdíl od Pixlru nástroje MyEdit v některých případech lepších výsledků. Například funkce upscaling na stejné fotce květiny zvládla mnohem decentnější doplnění. Nedomýšlela si místa, která téměř nešla vidět, ale zato se zaměřila na vyzdvižení detailů. Podobně dobře si MyEdit vedl i při odstraňování šumu. Naopak při zaostření rozmazané fotky nebyly změny prakticky vidět.