Hlavní obsah

Jánošík, Maradona, či Kleopatra? Vyberte si svou osobnost na AI rozhovor

Foto: Rozálie Hněvkovská, Seznam Zprávy

Rozhraní aplikace Hitchat.ai

Na trh vstoupila nová platforma Hitchat využívající AI. Český projekt od dvojice vývojářů Radka Lundy a Tomáše Podrazila umožňuje vést fiktivní rozhovory se současnými i historickými osobnostmi.

Článek

Český projekt Hitchat spustili vývojáři v srpnu. Začátkem příštího roku plánují zavést platformu pro širokou veřejnost, kde si každý bude moci vytvořit svého AI avatara. Již nyní tvůrci nabízí vyzkoušet si aplikaci na měsíc zdarma. Pro ty, které nový typ umělé inteligence osloví, následuje měsíční předplatné za 199 korun.

Tvůrci platformy Hitchat slibují zábavnou a inovativní formu vzdělávání prostřednictvím interaktivních rozhovorů s AI verzemi historických i současných osobností. „Cílem je vytvořit vzdělávací a zároveň zábavnou aplikaci. Nový typ komunikace, protože něco takového, kde máte na dosah ruky specialisty z různých oborů a můžete jejich know-how získávat přímo z konverzace s nimi, tady ještě nebylo,“ tvrdí jeden z tvůrců Radek Lunda.

Na první pohled jde o zajímavý návrh, který může oslovit milovníky historie, studenty i profesionály z různých oborů. Při našem testování jsme ocenili věcnou správnost odpovědí při konverzaci s avatary historických osobností. Lehce nás ale zklamala nefunkčnost audiohovorů nebo opakující se reakce na detailnější dotazy. Stále jde však o první verzi aplikace, která má šanci se dál vyvíjet a přinést uživatelům spoustu zajímavých zážitků.

Údajně platformu využívá až 5000 uživatelů, kteří vedou fiktivní rozhovory s AI avatary. Momentálně je v nabídce 57 avatarů, z nichž přibližně 15 je založených na žijících lidech. Podle tvůrců je možné s osobnostmi konverzovat až 30 světovými jazyky.

V současnosti již AI platformy, na kterých můžete chatovat s osobnostmi, existují. Jedním z příkladů je americká aplikace Character.ai, na které lze komunikovat s postavami také ve skupinovém chatu.

Zvítězí vývojáři české platformy mezi ostatními konkurenty?

Služby pro pokec s „klony lidí“ pomocí AI

Character.ai – Služba specializovaná na povídání s avatary, buď přednastavenými, nebo uživatelem vytvořenými na míru. Uživatelé mohou nastavit různé rysy „osobnosti“. Služba cílí na vzdělávání, firmy, ale i na jednotlivce, kteří někdy udržují s postavami něco na způsob romantického vztahu.

Foto: Character.ai

Nabídka postav v Character.ai

Hitchat jako úložiště vašich dokumentů

Autoři využívají reálné osobnosti jako podklad k vytvoření avatara. Tvůrci si o jednotlivých lidech zjišťují informace z veřejných zdrojů. Do systému pak nahrávají tiskopisy, dokumenty a potřebné manuály. U každé současné osobnosti, která s nimi spolupracuje, si následně nahrávají její hlas, který má uživateli přiblížit reálný rozhovor s danou postavou. „Velice veselé bylo, když jsme s profesionálním imitátorem Václavem Faltusem nahrávali hlasy u historických osobností. Hlavně Četníka ze Saint Tropez,“ vzpomíná Lunda.

Každý týden zveřejňují tvůrci dva nové avatary. Nějakou dobu už platforma nabízí možnost komunikovat například s avatary MMA zápasníka Karlose Vémoly nebo bývalého hokejového trenéra Mariana Jelínka, který je nejstarším žijícím avatarem. „Já jsem relativně spokojený s odpověďmi svého dvojčete. Očekávám, kdy nastane zlom, že avatar bude chytřejší než já a bude za mě chodit třeba na rozhovory,“ pousmál se Jelínek a dodává, že by si však rád zachoval lidský kontakt.

Další uživatel platformy, HR specialistka Veronika Kasalová, tvrdí, že lze využívat Hichat rovněž ve firmách. „Avatara, kterého si vytvoříte, můžou využívat zaměstnanci a můžou se ho doptávat na všechno, co je v rámci firmy zajímá. Skvělý je taky bezemocionální přístup. Už k vám nepřijde zaměstnanec a nezeptá se vás třicetkrát na jednu a samou věc. Odkážete ho do chatu a avatar mu odpoví. Zároveň náš modul analyzuje nejčastější dotazy, na které se zaměstnanci ptají, a na základě toho potom může ve firmě odhalit slabá místa,“ popisuje Kasalová a dodává, že druhou fází využití může být pohovor na pracovní pozici.

Nyní je možné se „spojit“ s některými historickými osobnostmi, mezi které patří například Platón či Marie Terezie. Tvůrci zdůrazňují fakt, že by aplikace mohla pomoct studentům při výuce.

Jak funguje digitální avatar

Nástroje umožňující „pokec“ s osobnostmi samozřejmě nejsou skutečně propojené s těmito lidmi. Místo toho využívají umělé inteligence – konkrétně tzv. LLM, tedy velkých jazykových modelů – k tomu, aby napodobily styl, formu a obsah sdělení, který je s těmito osobnostmi spojený. Vycházejí přitom z popisů a textů, které vývojáři předem připravili, ale také z informací a „digitálních instinktů“, které neuronová síť získala při trénování.

Tvorbu vlastního avatara (respektive vlastního chatbota) nabízí i populární ChatGPT. Od listopadu 2023 mohou uživatelé definovat tzv. custom GPTs, tedy vlastní chatboty. Jsou to v podstatě persony, kterým mohou dát specifické instrukce (systémový prompt) a znalosti (knowledge base). Takové jednoúčelové asistenty pak mohou uživatelé využívat opakovaně, nebo je i sdílet s ostatními.

Chatbot si může často vymýšlet a psát sebevědomě věci, které vypadají na první pohled věrohodně, ale nejsou pravdivé. Tyto tzv. halucinace jsou typické pro prakticky všechny nástroje založené na LLM.

Pokud se tedy například zeptáte „virtuálního“ Karla IV. na jeho jméno, které přijal při biřmování, dozvíte se, že to byl „Karel, inspirován svatým Karlem Velikým“.

Foto: Pavel Kasík, Seznam Zprávy

Konverzace s avatarem „Karel IV.“ na webu hitchat.cz

Stačí se ale zeptat, zda je to pravda, a chatbot už couvá a uznává, že se věci mají jinak. Ale ani teď nemáte záruku, že je to pravda. Chatbot totiž neví, kdy generuje pravdivé věty a kdy „vaří z vody“.

Stane se Hitchat pomocníkem ve školách?

Podle tvůrců byla jedna z největších výzev přesvědčit současné osobnosti, aby do naklonování svého dvojníka šly. Většina lidí podle nich ví o umělé inteligenci málo, a bojí se tak jejího využití. Podobné je to i u učitelů, kteří se obávají, aby je umělá inteligence nenahradila.

„My se snažíme donutit učitele, aby si to vyzkoušeli a zapojili to do výuky. Hitchat jsme už v pár školách prezentovali a byli nadšení. Chceme klást důraz na zábavnou formu výuky, kdy učitel nemusí jen vykládat, ale zároveň naváže i na interaktivitu,“ popisují vybraní studenti, kteří se snaží platformu Hitchat rozšířit po školách v celém Česku.

Podle AI koordinátorky ve školách Evy Nečasové může umělá inteligence usnadnit práci jak dětem, tak pedagogům. Musí být však uchopena za správný konec, aby u pedagogů nevyvolávala obavy, že děti budou podvádět. Někteří jsou využití AI při výuce otevřenější, stále se ale najdou učitelé, kteří tuto změnu odmítají.

„Pedagogům může usnadnit přípravu i hodnocení. Pomáhá například diferencovat výuku s administrativou. Žákům může AI sloužit jako osobní tutor na jakékoliv téma a dostávají okamžitou zpětnou vazbu. Nabízíme konkrétní nástroje a materiály, které pomohou pedagogům a lídrům škol uchopit téma umělé inteligence,“ popisuje Nečasová z iniciativy AI dětem.

„Bude to neuvěřitelné“

Aplikace nyní umožňuje s osobnostmi nejen chatovat, fungovat by měl také audiohovor. Vývojáři mají zároveň v plánu spustit na jaře videohovory. Do budoucna žene autory vize, která by rozšířila možnosti využití umělé inteligence. „Bude to neuvěřitelné. Hodně sázím i na rozšířenou realitu, že budeme mít vizuální avatary, kteří v sobě budou mít relevantní pravdivé informace a budou tady s námi třeba sedět na židli. My si je pak budeme přes digitální brýle promítat do reálného prostoru,“ představuje si Lunda, jak by platforma mohla vypadat za 5, 10 let.

AI se už stala velkým pomocníkem při mnoha úkonech. Dokáže za nás vykonávat jednodušší úkoly nebo plánovat trasu. Oba tvůrci by ale v Hicthatu rádi viděli asistenta, který by dokázal bookovat ubytování, zavolat taxíka nebo také naplánovat adventure akci v zahraničí.

Dokážou tvůrci aplikaci zdokonalit a své budoucí plány zrealizovat?

Doporučované