Článek
Zhruba čtyřtisícový Kostelec nad Labem je jedno ze čtyř měst, kam se podle pátečních informací ministra zemědělství Miroslava Tomana mělo dostat polské hovězí maso ze závodů, kde se zpracovávala i problematická zvířata.
„Že by to bylo tady u nás?“ diví se paní kousek od hlavní třídy a ukazuje reportérovi místní masny.
V Kostelci jsou dvě. V prvním řeznictví se zaměstnankyně usmívají – mají maso z vlastních jatek.
„Máme jen české maso,“ říká prodavačka a ukazuje z jakých je to farem.
Druhé řeznictví je vzdálené tři sta metrů. Po 17. hodině je už zavřené, nikdo v něm není a ani se v něm nesvítí.
Na to si stěžuje i jeden z kolemjdoucích. „Věčně nemají otevřeno,“ krčí rameny.
Podle místních se ale o řeznictví ví, že vozí maso z Polska. „Každé ráno sem vozí maso z Polska. Nikdo tam z Kostelce prakticky nechodí,“ říká oslovená slečna.
Postarší žena si naopak obchod chválí. „Mám s nimi dobrou zkušenost. Je tam čisto a paní je příjemná, dobře se tam nakupuje.“
Seznam Zprávy získaly reakci majitelky – odmítá, že by problémové hovězí putovalo do jejího obchodu. „K nám se dováží maso pouze z legálních jatek, kde se provádějí kontroly a odběry vzorku masa,“ popisuje majitelka.
„Co se týká této kauzy, podle veškerých kontrol, které proběhly, u nás nebyl nalezen ani jeden kilogram masa z této dodávky nelegálních porážek,“ dodává majitelka masny.
Přesnější informace ministerstvo zemědělství nesdělilo. Místní se tak mohou jen dohadovat, kam maso v jejich městě zamířilo. Další podrobnosti redakce zjišťuje.
Zhruba 300 kilogramů polského hovězího masa z problematických polských jatek nemusí být nutně podle ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda závadné. Kromě Kostelce nad Labem se dostalo ještě do Varnsdorfu, Nového Bydžova a Prahy. Zásilka z Nového Bydžova o hmotnosti přes 100 kilogramů byla vrácena po apelu polského obchodníka zpět do Polska. Semerád uvedl, že je možné, že maso ve Varnsdorfu je už zkonzumované.