Článek
Reakce zemí, které podle Trumpovy vulgární definice spadají nebo by mohly spadat do škatulky „p**ele světa”, jsou různé. Jihoafrická republika hodlá podat formální diplomatický protest. Vlády Haiti, Senegalu nebo Botswany si předvolaly velvyslance Spojených států.
I když Donald Trump tvrdí, že je tím nejmenším rasistou ze všech osob, s nimiž novináři kdy mluvili, škoda už se stala. A je celkem jedno, jestli americký prezident použil výraz „shithole” nebo „shithouse”, jak tvrdí další dva senátoři, kteří se osudného jednání v Bílém domě zúčastnili. A kde americký prezident podle vlastních slov skutečně použil drsnější „výrazivo”. Dick Durbin, demokratický senátor za stát Illinois, nemá ale pochyby o tom, co slyšel. „Stojím si za svým původním tvrzením. Prezident použil ten vulgární výraz víc než jednou. Byly tam i další zmínky o Haiťanech a dalších národech,” uvedl.
Rasistický skandál řeší v těchto hodinách i Velká Británie. Případ je o to citlivější, že se týká budoucí členky královské rodiny, americké míšenky Meghan Markleové. Ve Spojeném království je několik věcí, jež vám ve společnosti neprojdou, a je úplně jedno, jestli jste celebrita, nebo obyčejný smrtelník. Jednou z nich je použití výrazu „negr”, pro který se vžil eufemistický popis „n-word,” tedy slůvko začínající na písmeno „N”. Právě to použila v textové zprávě 25letá Joe Marneyová, přítelkyně předsedy strany UKIP Henryho Boltona.
Modelka Marneyová psala dokonce o pošpinění britské královské rodiny a otevření cesty k budoucímu prvnímu černošskému králi. Strana UKIP jí okamžitě pozastavila členství a její přítel dostal na výběr. Buď obětuje politickou kariéru, nebo svou mladou lásku. Napřed to vypadalo, že Bolton hodil Marneyovou přes palubu. V posledních hodinách se ale za ni postavil. UKIP tak možná bude muset znovu hledat nového předsedu.