Článek

Rodící se sportovní hvězda anglo-japonského původu bude soutěžit v kategorii Women's Park Competition. Na „skejtu“ jezdí od chvíle, kdy začala chodit. V roce 2016 (ve věku osmi let) se stala vůbec nejmladší závodnicí na Vans US Open Pro Series. Ve věku 10 let se pak stala profesionálním sportovcem a nejmladší profesionální skateboardistkou na světě.

Závodit na hrách v Tokiu bude i přesto, že během loňského tréninku v Kalifornii nešťastným způsobem spadla z rampy. Způsobila si frakturu lebky, zlomila si levé zápěstí a ruku. Její otec později uvedl, že je vůbec „štěstí, že je naživu,“ zatímco Brownová sama uvedla, že to byl její nejhorší moment, přesto zůstává odhodlána posouvat hranice a soutěžit o zlato na olympiádě v Tokiu.

Skateboarding je jedním z nových sportů na letošních hrách, a to spolu se surfováním, sportovním lezením, softballem, baseballem a karate. Olympijské hry se tímto snaží oslovit mladší publikum.

Skateparků a ramp je v Japonsku málo, což v přeplněných ulicích města staví bruslaře a skateboardisty do rozporu s chodci. V Japonsku jsou často vnímáni jako rebelové a delikventi, olympiáda v Tokiu by z nich však mohla v očích veřejnosti udělat hrdiny.

Sky Brownová žije střídavě v Japonsku a ve Velké Británii. Na olympijských hrách bude zastupovat Velkou Británii. Na snímku se svou maminkou Mieko v japonském Takanabe.

Školka, do které chodila, měla vlastní skatepark. Nyní má rampu na své zahradě, protože v její druhé domovině – Takanabe v Mijazaki nejsou skateparky. Kromě skateboardingu se Brownová věnuje také surfingu. Vstává většinu v 5 hodin ráno, aby si stihla zajezdit na vlnách. V dubnu 2021 Brownová uvedla, že uvažuje o pokusu závodit i v surfařské kategorii na odložených olympijských hrách v Tokiu. Na snímku se svým bratrem Oceanem.

Brownová nemá trenéra, triky se učí z YouTube. Snímek z Dew Tour 21. května v americké Lowě.

Snímek Mezinárodního olympijského výboru. Tehdy ještě jedenáctiletá Sky Brown v Lausanne během zimních olympijských her mládeže, 11. ledna 2020.
Tokio i přes nekončící pandemii čekají olympijské hry, které byly po loňském odkladu přesunuty na 23. července až 8. srpna. Proti konání olympiády je podle nedávných průzkumů veřejného mínění více než 80 procent Japonců, organizátoři však stále trvají na tom, že se sportovní událost uskuteční.