Článek
Tálibán zaútočil na německý konzulát
Při útoku na německý konzulát ve městě Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu zemřelo nejméně šest lidí, zraněných je dalších 120. K útoku se přihlásilo radikální hnutí Tálibán, podle něhož šlo o odvetu za akci NATO u Kunduzu z minulého týdne. Všichni němečtí zaměstnanci konzulátu jsou v pořádku a jednotky NATO mají situaci pod kontrolou.
Sebevražedný atentátník se odpálil v autě plném výbušnin ve čtvrtek krátce před půlnocí místního času, další těžce ozbrojení teroristé zaútočili na konzulát uvnitř. Asi 20 zaměstnanců konzulátu se během útoku schovalo ve speciální bezpečnostní místnosti a ve sklepě. Německo nyní zvažuje, jestli konzulát neuzavře. Podle bezpečnostních zdrojů je budova tak poškozená, že nemůže dále fungovat.
#Afghanistan: 4 dead, 115 hurt in suicide car bombing on German consulate in Balkh https://t.co/3OxHfrZNDo pic.twitter.com/W5qppodJIM
— Pajhwok Afghan News (@pajhwok) November 11, 2016
Během víkendu pozor na náledí
Na většině území Česka hrozí v noci na sobotu náledí, které by se ojediněle mohlo na mokrých silnicích a chodnících objevit i v noci na neděli. V Beskydech se o víkendu mohou při sněžení a nárazovém větru tvořit sněhové jazyky.
„Během noci na sobotu budou teploty vzduchu a povrchů klesat pod bod mrazu. V místech s vlhkými a mokrými povrchy komunikací nebo s rozbředlým sněhem se bude vytvářet náledí nebo zmrazky," uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu.
Arabské jaro stálo 15 bilionů korun.
Protesty takzvaného arabského jara připravily ekonomiky blízkovýchodních států o 614 miliard dolarů v přepočtu 15 bilionů korun. Oznámila to hospodářská a sociální komise OSN pro západní Asii (ESCWA). Jak uvedla stanice BBC, jde o vůbec první odhad hospodářského dopadu revolucí v arabském světě.
Ztráta odpovídá šesti procentům hrubého domácího produktu těchto zemí v letech 2011 až 2015. ESCWA výpočet odvodila z ekonomického růstu předpokládaného před začátkem demonstrací. Do projekce jsou zahrnuty i ty země, které sice přímo revolucí neprošly, ale nesou následky v podobě přílivu uprchlíků, ztráty turistů i příjmů.
Protesty začaly na konci roku 2010 v Tunisku, pokračovaly svržením vůdců v několika státech a vedly k válkám v Libyi, Sýrii a Jemenu. V Sýrii, kde původní politické protesty přerostly ve vleklou civilní válku, do níž zasahují cizí státy, ekonomická ztráta od roku 2011 dosáhla 259 miliard dolarů.
Chi era #MouhcineFikri e perché in #Marocco la sua morte è importante? Nuova #ArabSpring? Un'analisi ->https://t.co/yoY8j42ZC2 @arabpress_eu pic.twitter.com/22STEul3YV
— Francesca (@viaggioaoriente) November 5, 2016