Článek
Syndrom přeživších. Psychická porucha, kdy člověk cítí pocit viny, že jako jeden z mála, ne-li jediný, přežil tragickou událost. Trpí jí Adam Stein (Jeff Goldblum), hlavní hrdina snímku Okamžik vzkříšení (Adam Resurrected), který v pátek v premiéře vysílá TV Seznam.
Věděli jste, že syndromem přeživších trpěl i Elvis Presley? Anebo komiksový Batman? Co vlastně onen syndrom přeživších je?
1) Nezasloužím si žít
Nemocní, kteří trpí tímto syndromem, mají obvykle pocit, že na rozdíl od obětí tragédie si nezaslouží žít. Že přežili jen díky náhodnému výběru, který nebyl spravedlivý. Často trpí výčitkami, že mají na svědomí smrt jiných, ač to v drtivé většině případů není pravda. Tento pocit mohou mít i třeba jen proto, že se strkali v tlačenici u nouzového východu.
2) Trpí tím i vojáci?
Syndrom přeživších patří do skupiny PTSP neboli posttraumatických stresových poruch. Ty jsou nejvíce známé díky válečným veteránům, kterým komplikují návrat do běžného života. PTSP vzniká poté, co člověk prožil situaci, ve které mu šlo o život nebo osobní integritu. Do skupiny posttraumatických poruch patří například trauma po znásilnění nebo právě trauma z válečného konfliktu.
3) Jak se nemoc projevuje?
Stejně jako u dalších posttraumatických poruch, i v případě syndromu přeživších se nemocným daná situace vrací. Může mít například formu snů, fantazií nebo asociací. Spouštěčem může být místo, vůně, zvuk či cokoliv jiného, co připomíná situaci, v níž byl vystaven enormnímu stresu. Přichází záchvaty paniky, úzkosti nebo jiné příznaky.
4) Kdy se na to přišlo?
Syndromem se začali lékaři zabývat v šedesátých letech minulého století. Odborníci pozorovali mezi lidmi, kteří přežili hrůzy koncentračních táborů, podobné symptomy. Stejné příznaky pak nacházeli i u lidí, kteří přežili letecké či přírodní katastrofy.
Učebnicovým případem byl italský židovský chemik a známý spisovatel Primo Levi, autor autobiografické knihy Je-li toto člověk, v níž se vypsal ze zážitků z věznění v koncentračním táboře Auschwitz. Vyšla poprvé v roce 1947 a Levi v ní popisoval i pocity, které cítil ve svém aktuálním životě. Úzkost, nespavost, deprese, které se v následujících letech prohlubovaly. Primo Levi zemřel při nehodě – zabil se po pádu z ochozu uvnitř svého třípatrového apartmánu. Dodnes se vedou spekulace, zda šlo o nešťastnou náhodu, nebo si sáhl na život.
5) Trpí tím jen přímí účastníci tragédií?
Nikoli, jsou známy případy „dědičnosti“, kdy se syndrom přenesl na děti nemocných. Rodiče často viděli smysl svého přežití v tom, že mohli zplodit nového člověka. Ve výchově však byli (mnohdy) až přehnaně ochranitelští, vyděšení z toho, aby se potomkům nestalo něco podobného jako jim. Tímto přístupem nechtíc ovlivnili své děti.
6) Může tím trpět i někdo, kdo holokaust nezažil?
Syndromem trpí i záchranáři, hasiči a podobné profese. Jejich výčitky nejsou toho typu, že nemají právo žít, ale – že nedokázali dost. Mohli zachránit víc lidí, kdyby… Zpravidla jde o neoprávněné výčitky. Dalším příkladem jsou lidé, kteří přežili Nankingský masakr z prosince 1937. Krveprolití v tehdejším hlavním městě Číny, kdy japonská armáda zabila přes 260 tisíc lidí (podle některých zdrojů dokonce 430 tisíc) a znásilnila mezi 20 a 80 tisíci žen.
7) Proč to měl Elvis?
Syndromem trpěl i Elvis Presley, kvůli tomu, že se jeho dvojče narodilo mrtvé. Presleyho trápily výčitky, jestli v děloze „nejedl” na úkor bratra, kterého tím vyhladověl k smrti.
Další slavná osobnost, Waylon Jennings, kytarista v kapele Buddyho Hollyho, zase na poslední chvíli změnil plány a přenechal své místo v letadle kolegovi a v té době nemocnému hudebníkovi J. P. Richardsonovi. Katastrofa je dodnes v USA označovaná jako „den, kdy zemřela hudba”. Při pádu letadla tehdy zemřeli muzikanti Buddy Holly, Richardson i Ritchie Valens.
8) Objevuje se syndrom i v jiných filmech?
Téma syndromu přeživších se objevuje i ve slavných kulturních dílech, jako je třeba Sofiina volba Williama Styrona, The Things They Left Behind Stephena Kinga, trpí jím i komiksová postava Batman. Obecně toto téma není komiksům cizí. I Superman někdy vykazuje příznaky syndromu – je jediným přeživším zkázy své domovské planety Krypton.
Okamžik vzkříšení
» Film je provokativním příběhem o přátelství a vykoupení, neuctivosti a zármutku, lidech a psech… a boji o příčetnost ve světě, který se zdá být už zcela šílený.
» Režie: Paul Schrader
» Předloha: Joram Kanjuk (kniha)
» Scénář: Noah Stollman
» Kamera: Sebastian Edschmid
» Hudba: Gabriel Yared
» Hrají: Jeff Goldblum, Willem Dafoe, Derek Jacobi, Ayelet Zurer, Hana Laslo, Joachim Król, Veronica Ferres, Juliane Köhler, Moritz Bleibtreu, Gabriel Spahiu, Coca Bloos, Yoram Kaniuk, Žeňa Dodina, Mickey Leon, Dror Keren, Ehud Bleiberg, Tudor Rapiteanu