Článek
Policisté před několika dny znovu obvinili desítky pražských politiků, kteří se podle vyšetřovatelů podíleli na tom, že Praha 1 prodala pod cenou lukrativní byty v centru hlavního města.
K novému posunu v případu došlo poté, co si kriminalisté nechali zpracovat znalecký posudek od společnosti Equity Solutions Appraisals. Tento dokument určil, jakou cenu měly mít byty v době, kdy je zastupitelstvo první městské části prodávalo.
Nejvíce - jak tvrdí policie v obvinění, s nímž se mohly Seznam Zprávy seznámit - Praha 1 prodělala na nemovitosti prodané na konci roku 2012. Šlo o byt 4+kk o rozloze 143 metrů čtverečních v Klimentské ulici.
Zastupitelé ho prodali za částku 7,5 milionu korun. Nový znalecký posudek ale řekl, že cena měla být ve výši 11,448 milionu. Tedy o téměř čtyři miliony vyšší.
Jde o pouhou jednu z ukázek, jak městská část v centru hlavního města na prodeji bytů na lukrativních adresách v uplynulých letech podle policie prodělávala.
Kriminalisté tvrdí, že pod cenou bylo prodáno 22 bytů a škodu vyčíslili na částku přes 32 milionů korun.
Na seznamu obviněných jsou znovu například někdejší starosta Oldřich Lomecký (tehdy TOP 09), jeho zástupce Daniel Hodek (ČSSD) a další zastupitelé - Filip Dvořák, Jaroslava Janderová nebo Jan Bürgermeister (všichni ODS). V dokumentu policisté nesprávně zmiňují bývalého zastupitele Martina Skálu (ODS), který ale letos zemřel.
Policie znovu obvinila rovněž tři současné radní Prahy 1 Jana Votočka (TOP 09), Richarda Bureše a Evu Špačkovou (oba ODS) nebo zastupitele Filipa Kračmana (TOP 09).
„V minulosti jsem se dost jasně vyjádřil, že městská část Praha 1 postupovala v souladu s tehdy platnými zákony a nařízeními. Na tom stále trvám,“ uvedl exstarosta Lomecký. Stejně jako on odmítají vinu i ostatní.
Již dříve si policie jeden posudek zadala a na základě něho 36 lidí obvinila. Jenže státní zástupce Tomáš Jarolímek poté stíhání zastavil. Policisté si poté museli nechat vypracovat nový posudek, který měl přesněji určit, jaká škoda měla být těmito prodeji Praze 1 způsobena.
Seznam Zprávy tak třeba z dokumentů vyčetly, jak se odhady cen nemovitostí podle znaleckých posudků výrazně liší.
Třeba třípokojový byt v Žitné ulici měl být podle prvního posudku prodán pod cenou ve výši 4,9 milionu. Nově znalci řekli, že na něm Praha 1 prodělala „jen“ 2,1 milionu.
Naopak na další nemovitosti - bytu 2+1 v Klimentské o rozloze 69,4 metru čtverečních - měla první městská část vydělat o více než 2,4 milionu korun, než za kolik ji prodala. Zatímco starý posudek dříve řekl, že Praha 1 na stejném bytu prodělala jen 823 tisíc korun. A nový posudek pak také určil, že jeden byt 2+1 v Bílkové ulici prodán pod cenou nebyl.
Vyšetřovatelé Praze 1 například vyčítají, že inzerovala prodej bytů jen na svém webu, jiné pražské městské části k tomu využívají běžně sledované realitní portály.
„Zůstává s podivem, že pouze městská část Praha 1 realizovala svá výběrová řízení tímto diletantským způsobem a koaliční zastupitelé, bez výjimky, odsouhlasili prodej bytových jednotek za těchto podmínek,“ napsali policisté.
Také uvedli, že podmínky, jaké městská část nastavila, nemohl běžný občan téměř splnit. Třeba kauci, která byla běžně v řádu milionů, musel zájemce o byt složit do 56 dnů.
„Podmínky výběrového řízení v žádném případě neumožnily běžným občanům zajistit financování kupní ceny, a to například prostřednictvím hypotečního úvěru. Nelze si představit, že by jakýkoliv běžný občan disponoval částkou několika milionů korun, kterou může obratem použít k úhradě kupní ceny,“ napsali policisté.
Trestní oznámení v tomto případě podal David Bodeček, který se po loňských volbách stal radním v Praze 1 (letos po změně koalice skončil v opozici). A v minulosti se také výběrového řízení na koupi bytu účastnil, jenže nakonec neuspěl.