Článek
„Práce by měly trvat 2,5 roku,“ řekla mluvčí SŽDC Nela Friebová.
„Stavba navazuje na modernizaci nástupišť a dalších částí stanice, která proběhla v minulých letech. Hlavní bude celková rekonstrukce výpravní budovy z roku 1908. Bude zahrnovat především opravu střešního a obvodového pláště a úpravy vnitřních prostor v přízemí a patře odbavovací haly pro zlepšení služeb pro cestující,“ řekl generální ředitel SŽ Jiří Svoboda.
Stavbaři přestaví horní halu, která bude sloužit jako čekárna s obchodní pasáží a obchody po obou stranách. „Objekt dostane novou střechu a fasádu, vše s důrazem na jeho památkovou ochranu,“ uvedla mluvčí. Vymění se vnitřní rozvody, okna a dveře, což sníží energetickou náročnost. Vznikne administrativně provozní zázemí složek SŽ a dopravců. Mezi hlavní a horní halou nechá státní firma vybudovat eskalátory a výtahy, přestaví veřejná WC s bezbariérovým přístupem. Hlavní hala bude mít nové osvětlení a kamery. Součástí orientačního a informačního systému budou hlasové majáčky pro nevidomé a indukční smyčky pro sluchově postižené.
Město Plzeň minulý měsíc za 25 milionů korun zkulturnilo prostor u bočního vchodu na nádraží, vedle autobusového terminálu. Postavilo tam Palubu Hamburk, tedy vyhlídkovou dvanáctimetrovou věž, pobytové schody, lavičky a terasy, stánky s občerstvením a infocentrum. Boční vchod ze Šumavské ulice je už několik let frekventovanější než hlavní vstup s parkovištěm.
SŽ dále teď vyhlásila výběrové řízení na firmu, která zrekonstruuje další památkově chráněný nádražní objekt v Plzni-Jižním Předměstí, druhé největší a nejvytíženější stanici ve městě ve směru na Domažlice a Cheb. Stavba nejvíce za 95 milionů Kč by měla začít letos v říjnu a potrvá dva roky. Na budově, která byla otevřena v roce 1921, se opraví střecha, fasáda, vymění okna a dveře, zastaralé rozvody a upraví veřejně přístupné prostory. Nový bude výtah na nástupiště, veřejná WC a informační systém.
SŽ letos zrekonstruuje nebo opraví 114 výpravních budov na nádražích v ČR za více než dvě miliardy korun. Do konce června jich dokončila 28, z toho v Plzeňském kraji Horažďovice, Žihli, Sušici, Kolinec, Nýrsko a Blovice. Dále probíhají stavební práce v Pačejově a ve druhém pololetí odstartuje oprava budov v Horšovském Týně a Kdyni na Domažlicku, v Přešticích a Mladoticích na Plzeňsku. Všechny skončí v první polovině roku 2022.