Článek
Ostrý start projektu eNeschopenka sice oficiálně přišel s Novým rokem, nápor ale zažívá až nyní. A společně s rostoucími nároky na něj přibývá i problémů. Po pondělním několikahodinovém vypadnutí serveru ve středu krátkodobě selhal celý systém.
„Výpadek trval zhruba hodinu. Spadl celý systém eNeschopenky, takže to evidovali praktikové v celé republice, nebyla to jen lokální záležitost. Většina kolegů to řešila tak, že vystavila papírovou neschopenku,” popsal pro Seznam Zprávy předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Problémy s eNeschopenkou v některých případech zablokovaly i jinak fungující odesílání eReceptů. Podle šéfa praktiků jsou aktuální potíže způsobené nedostatečným vyzkoušením celého systému před ostrým startem. Na rozdíl od eReceptů, u kterých platil roční zkušební provoz, se eNeschopenky i s případnými sankcemi nasadily už od ledna v ostrém provozu.
„Kromě občasných výpadků má systém velmi dlouhou prodlevu při zpracování eNeschopenky. Než Česká správa sociálního zabezpečení věc zpracuje, trvá to hodiny, často desítky hodin. Ze včerejška máme rekordmana – 96 hodin,” říká Petr Šonka. Takto nezpracovaná neschopenka se přitom dá používat pouze omezeně.
„Ukazuje se, že na běžný provoz systém není připravený a že lidé, kteří ho dávali dohromady, neznají realitu, jež se v ordinacích odehrává,” dodává lékař.
Bez placení
Praktickým lékařům vadí i to, že za vyřízení eNeschopenky nedostávají příslušný poplatek. „Stát nám dává na bedra nějakou činnost a odmítá platit. To je neakceptovatelné. Za jiné podobné práce přitom platí. Pokud jde například o neschopenku pro pacienta na pracovním úřadě, tak za ni stejný resort běžně platí. Ale pro pacienta, který chodí do práce, to odmítá udělat?” dodává Šonka.
S ministerstvem a případně s ČSSZ chtějí lékaři ještě jednat, pokud jim ale nevyjdou vstříc, zvažují podání žaloby.
Ministerstvo práce a sociálních věcí však proplácení eNeschopenek lékařům neplánuje, stejně tak odmítá, že by s novým systémem byly větší problémy.
„Tam, kde se používá klasický zdravotnický software, k žádným výpadkům nedošlo. My evidujeme tisíce řádně zpracovaných elektronických neschopenek, takže je to skutečně naprostá marginálie,“ uvedl v pondělí náměstek ministryně práce a sociálních věcí Robin Povšík.
Projekt se v praxi týká skoro 22 tisíc poskytovatelů zdravotních služeb, 280 tisíc zaměstnavatelů a 4,5 milionu pojištěnců. Celkem vyšel na 120 milionů korun.