Článek
„Jsem si velice jistý tím, že máme velmi dobré důvody pro to, abychom činili takováto varování” vysvětluje Jim Jeffrey, poradce pro záležitosti v Sýrii ministra zahraničí Mikea Pompea jmenovaný 17. srpna.
Podle Jeffreyho by ofenzíva syrských vládních sil proti rebelům byla „nežádoucí jako bezohledná eskalace” konfliktu v Sýrii a především pak zmiňovaném Idlibu, který je aktuálně poslední baštou povstalců proti režimu Bašára Asada.
Syrský prezident Bašár Asad má podporu Ruska a Íránu. Oba státy se dnes setkají na summitu v Teheránu, kde budou svůj další postup v zemi zmítané občanskou válkou projednávat i spolu s Tureckem.
Bílý dům varoval, že pokud dojde k použití chemických zbraní a očekávanému masakru, bude reakce Spojených států „rychlá a důrazná.” Poradce Jeffrey dodal, že taková eskalace situace by mohla vyústit v další vlnu migrace uprchlíků do jihovýchodního Turecka, či přilehlých oblastí Sýrie pod tureckou kontrolou.
„O tom, že chemické zbraně vyrábějí, máme spoustu důkazů,” dodává Jim Jeffrey.
K Idlibu a vojenským konfliktům Asadovi armády a ruských ozbrojených sil se vyjádřil ve středu i turecký prezident Erdogan. Ten doufá, že na nadcházejícím summitu budou schopni předejít extremismu syrské vlády v tomto regionu a dalšímu možnému bombardování povstaleckých základen ruskými letadly, které odsoudil.
„Uvidíme, zdali se Rusové s Turky na nějakém kompromisu v této oblasti shodnou,” říká dál Jeffrey. Podle něj nemá Asadův režim v Sýrii budoucnost.
Očekávaná ofenzíva v severozápadní provincii Idlib by mohla být pro sedm let trvající občanskou válku rozhodující. Televize BBC uvádí, že v oblasti se může nacházet až 30 tisíc rebelů a islamistů. Organizace spojených národů apeluje na to, že region je také domovem zhruba tří milionů lidí, z nichž milion jsou děti. Stovky tisíc civilistů by podle ní prý mohly z oblasti prchnout.