Článek
Ně břehu Bodamského jezera stojí zámeček Romanshorn. Ještě před dvěma lety tam luxusní restauraci vedl český šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. Koncept české kuchyně ve švýcarském městečku neuspěl. Restaurace už nefunguje. A stejně tak skomírá společnost Towit Machinery Trading, která zámeček vlastní. Její existence byla přímo závislá na strojírenském impériu Vítkovice ovládaném ostravským miliardářem Janem Světlíkem.
Vítkovické strojírny řeší vlastní finanční nesnáze a od švýcarské firmy se odřezávají. Zřejmě pozdě. Transakce mezi ostravským impériem a švýcarským Towitem podle zjištění Seznam Zpráv v tichosti prověřují experti Daňové Kobry, společného útvaru celníků, daňové správy a policie, zaměřujícího se na daňové úniky. Towit je totiž jednou z firem, které braly za zařizování vítkovických zakázek provize a daňoví experti zkoumají, zda nešlo o účelové vyvádění peněz.
Společnost Towit, u níž se dlouhodobě spekuluje, že byla majetkově napojena přímo na Vítkovice či jejího vládce Jana Světlíka, navíc čelí trestním oznámením jak ve Švýcarsku, tak v Česku.
„Opakovaně zdůrazňuji, že skupina Vítkovice není se švýcarskou společností Towit nijak vlastnicky propojena,“ uvedla mluvčí ostravského strojírenského impéria Eva Kijonková.
Proč se o Towit zajímají experti Daňové Kobry? Jaký bude osud romantického zámečku Romanshorn? A jak souvisí švýcarská firma s vleklou kauzou Diag Human, v níž podnikatel Josef Šťáva bojuje se státem o odškodné za zhruba 14 miliard kroun kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou? Podívejte se v reportáži nahoře.