Článek
Čtyři měsíce poté, co redakce Seznamu zveřejnila třaskavou reportáž se synem českého premiéra, se případem začala zabývat švýcarská policie.
Dopisem se obrátila na autory Zvláštního vyšetřování, reportéry Sabinu Slonkovou a Jiřího Kubíka. Právě v jejich pořadu syn premiéra řekl, že byl kvůli vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo nedobrovolně odvezen na Ruskem okupovaný Krym. Důvod? Aby jako jeden z obviněných v kauze zmizel z dosahu českých úřadů. Sdělil rovněž, že i když se obrátil na policii, jeho únos nikdo nevyšetřoval.
Česká policie se začala možným zavlečením do ciziny zabývat až po odvysílání reportáže. Okolnosti jejího vzniku teď zajímají i Švýcary. Šestatřicetiletý syn českého premiéra je švýcarským občanem a se svou matkou Beatrice Babišovou trvale žije v Ženevě.
„Naši reportéři jsou připraveni švýcarské policii poskytnout informace, které potřebuje. Jen jsme se z časových důvodů omluvili z osobního svědectví v Ženevě. Sabina Slonková a Jiří Kubík jsou švýcarským úřadům k dispozici v České republice, tedy cestou právní pomoci,“ říká šéfredaktor zpravodajství Seznam Zprávy Jakub Unger.
V dopise už není konkrétně řečeno, co přesně švýcarskou policii zajímá. Možná je tak i jiná linka případu – prověřování trestního oznámení na novináře, které na podzim avizoval český premiér. „Právě dnes právní zástupce mojí bývalé manželky a mého syna Andreje Babiše podal trestní oznámení na redaktory Seznamu paní Slonkovou a pana Kubíka za porušení švýcarských zákonů. A podal to hlavnímu prokurátorovi,“ řekl tehdy premiér serveru Blesk.cz s tím, že nezná přesnou právní kvalifikaci, ale hodlá napadnout natáčení svého syna na skrytou kameru.
Andrej Babiš mladší byl o natáčení spraven ještě před odvysíláním pořadu a neměl námitek.
Nadto: „S ohledem na judikaturu Evropského soudu pro lidská práva a i bez znalosti detailů práva Švýcarské republiky soudím, že reportéři jednali v mezích práva,“ říká právník Tomáš Sokol.
Natáčení výpovědi svědků skrytou kamerou ve veřejném zájmu, tedy v případech, kdy novináři nemají možnost získat klíčové svědectví týkající se důležité záležitosti jiným způsobem, posvětil už před třemi lety Evropský soud pro lidská práva. V únoru 2015 zrušil pokuty pro čtyři novináře, které jim uložil švýcarský soud za použití skryté kamery při reportáži o klamání zákázníků pojišťovacími agenty.
Výpověď Andreje Babiše ml., kterou zachytila skrytá kamera v pořadu Zvláštní vyšetřování, byla důležitá pro policejní vyšetřování případu možného zavlečení do zahraničí. Premiérův syn se obrátil na českou policii už loni v lednu mailem, v němž napsal, že je nedobrovolně na Ukrajině kvůli případu Čapího hnízda, policisté ale na základě mailu ani nezahájili vyšetřování.
Teprve po reportáži Seznamu, v níž Babiš mladší mluvil o tom, že jej na Krym a na Ukrajinu odvezl řidič Agrofertu Petr Protopopov, nařídil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vyšetřování pod dozorem státního zástupce. Tento týden v rozhovoru v pořadu Výzva Pavel Zeman oznámil, že výsledky vyšetřování očekává letos v červnu.
Premiérův syn Andrej loni v listopadu v rozhovoru s reportéry uvedl, že jej otec poslal v době vrcholícího vyšetřování trestní kauzy Čapí hnízdo do zahraničí. „Můj otec chtěl, abych zmizel,“ uvedl doslova Andrej Babiš mladší.
K samotné kauze Čapí hnízdo pak reportérům sdělil: „Pozitivně si pamatuji, že jsem něco s Čapím hnízdem podepisoval. Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji.“
Česká policie se Andreje Babiše mladšího snažila neúspěšně vyslechnout více než rok, nedokázala se s ním však spojit.
Do kauzy Čapí hnízdo jej původně zatáhl jeho vlastní otec premiér, když ve Sněmovně před lety oznámil, že farmu v době přidělení padesátimilionové dotace z evropských fondů vlastnily právě jeho děti. Andrej Babiš mladší následně skončil s obviněním z dotačního podvodu. Policie je přitom přesvědčena, že jen sehrál roli bílého koně, aby farma dosáhla na dotaci.
Po zveřejnění reportáže na Seznamu loni v listopadu syn Andreje Babiše reportérům poděkoval a požádal je o zprostředkování kontaktu na českou policii, která začala znovu prověřovat okolnosti jeho pobytu na Krymu.
„Můj otec lže… Chci vypovídat o svém únosu,“ přišlo reportérům z jeho mailu. Následně jej ve Švýcarsku navštívil jeho otec premiér a Andrej Babiš mladší se odmlčel.
Podezření z únosu a ukrývání premiérova syna před policií české úřady ani po čtvrt roce ještě nevyřešily.
Policie Andreje Babiše mladšího dodnes nevyslechla. Žádosti o právní pomoc ve Švýcarsku – jak o výslech, tak o zdravotní přezkum – zatím žádné výsledky také nepřinesly. „Nikdo jej nekontaktoval,“ tvrdí Petr Topinka, nový právník Andreje Babiše mladšího.