Článek
Větší zájem je o dění na Staroměstském náměstí, kde v 17:00 začal kulturní program. Václavské náměstí patří tradičně spíše pyrotechnice. Převážnou část slavících tvoří cizinci, většinou mladší lidé. V ulicích jsou slyšet zejména ruština, angličtina, němčina, italština a španělština.
Především spodní část Václavského náměstí patřila nejrůznější pyrotechnice, hlavně rachejtlím a dělbuchům. Tři hodiny před půlnocí už dunění téměř neustávalo.
Uprostřed náměstí stojí jako tradičně zdravotnický kamion Golem, kde lze ošetřit až 12 lidí najednou. „Zatím je klid. Do půlnoci to tradičně bývá naprosto běžná situace. Velkou většinu zásahů máme až po půlnoci,“ řekla ČTK mluvčí zdravotní záchranné služby v Praze Jana Poštová.
Na Václavském náměstí patřilo odpoledne odtahové službě. Podle značek zde od 12:00 do 10:00 na Nový rok platí z bezpečnostních důvodů zákaz zastavení.
Kvůli bujarým oslavám v Praze posílil dopravní podnik spoje v metropoli. Metro bude jezdit přibližně do půl třetí v desestiminutových intervalech.
Odjezdy posledních spojů metra z konečných stanic:
- linka A - Nemocnice Motol v 1:51 hod., Depo Hostivař v 1:53 hod.
- linka B - Zličín v 1:40 hod.,Černý Most v 1:45 hod.
- linka C - Letňany v 1:44 hod., Háje v 1:44 hod.
Na rozdíl od předchozích let, kdy většina stánků s občerstvením byla na Staroměstském náměstí zavřena a tvořily se u nich dlouhé fronty, tentokrát jich zůstaly otevřeny zhruba tři čtvrtiny.
Oslavy začaly už kolem poledne, kdy se v centru začaly vytvářet hloučky lidí se skleničkou, lahví nebo plechovkou alkoholu v ruce.
Zájemci si na Václavském náměstí mohou koupit ve stánku s klobásami lahev sektu. Cena 250 korun za lahev se oslavujícím podle zájmu jeví jako přijatelná. Je stejná jako před dvěma roky.
Stamiliony lidí na celém světě už příchod roku 2019 oslavily. Jako první začali slavit obyvatelé ostrovních států Samoa a Kiribati v Tichém oceánu. Půlnoc tam z pohledu Evropanů odbila už dnes v 11:00 SEČ. O hodinu později vstoupili do nového roku rovněž Novozélanďané.
Mohutným ohňostrojem už nový rok přivítalo také například australské Sydney a devítku na konci letopočtu už píšou i lidé ve východní Asii. Půlnoční oslavy na planetě kvůli místním administrativním úpravám a časovým vyrovnáváním potrvají dohromady 26 hodin.