Ingvar Kamprad se narodil roku 1926. Byl švédský podnikatel, který založil nábytkářský řetězec IKEA. K roku 2009 byl časopisem Forbes řazen jako nejbohatší Evropan a zároveň pátá nejbohatší osoba na světě. Jeho čisté jmění bylo odhadováno na 22 miliard dolarů.
Foto: PROTEXT / Neznámý, ČTK Kamprad firmu IKEA založil v roce 1943 v sedmnácti letech jako zásilkovou společnost Ingvar Kamprad. První obchodní dům IKEA ve švédském Älmhultu otevřel 28. října 1958. Nyní v této budově sídlí firemní muzeum.
Název odvodil z počátečních písmen svého jména, názvu farmy, kde se narodil (Elmtaryd), a vesnice, kde vyrostl (Agunnaryd).
Nedatovaná fotografie zveřejněná obchodem IKEA ukazuje podle společnosti přístřešek vlevo, ve kterém zakladatel IKEA zřídil svůj první sklad za farmou svých rodičů ve švédském Elmtarydu. Kamprad má česko-německé kořeny, jeho prarodiče pocházeli ze Sudet z oblasti poblíž Mostu.
V roce 1994 byly po smrti švédského nacisty Peta Engdahla zveřejněné spisy, které odhalily, že Kamprad byl v mládí členem jeho krajně pravicové skupiny. Kamprad prohlásil, že svého členství ve skupině velice lituje a považuje to za největší chybu ve svém životě, následně se omluvil všem svým zaměstnancům. Titulní stránka katalogu IKEA z roku 1951.
Staré stránky švédského katalogu IKEA, které visely na zdi Muzea moderního umění ve Stockholmu (Moderna Museet). Snímek z výstavy v roce 2009 o slavném skandinávském tvůrci nábytku.
Foto: Picture Alliance , Getty Images Fenomenální úspěch „krále ložnic a kuchyní” spočíval v jednoduchém nápadu a konceptu stavebnice. Chtěl, aby si zboží zákazníci mohli snadno přepravit a smontovat sami doma. Prakticky tak obyvatele západních zemí naučil princip „DoDo“, tedy „dodělej doma“, který poměrně dobře znali obyvatelé východní sféry. Snímek z firemního muzea, které bylo zřízeno v roce 2016 v historicky prvním obchodním domě IKEA.
Vymyslel tak model praktického výrobku a zároveň systém obchodu, který umožňuje výrobky udržovat na relativně nízkých cenách. Ty jsou tak přístupné pro většinu lidí. Snímek z firemního muzea, 2016.
Ingvar Kamprad zemřel před třemi lety 27. ledna 2018 ve svém rodném městě na jihu Švédska.
Podnikateli bylo v době jeho smrti úctyhodných 91 let. Na snímku Kamprad dohlíží z fotografie na své zaměstnance roku 2018.
Foto: Fairfax Media Archives, Getty Images Showroom IKEA v roce 1981.
Obchodní dům IKEA, 1985, Francie.
Foto: Fairfax Media Archives, Getty Images Švédské židle v IKEA, 1983.
Foto: Fairfax Media Archives, Getty Images Prospekt nábytkářské firmy IKEA v roce 1986.
Foto: Fairfax Media Archives, Getty Images Švédský podnik má dnes už přes 400 obchodních domů asi v padesáti zemích po celém světě. Snímek z roku 1983.
Ročně je navštíví zhruba miliarda zákazníků. Na snímku tehdy nový dům IKEA v Německu, 1996.
Foto: Sean Galup, Getty Images Švédský nábytkářský řetězec sice otevřel v Československu až po revoluci, ale s výrobci za železnou oponou spolupracoval celá desetiletí. Ten pravý a nefalšovaný „boom“ v nákupech v IKEA u nás vypukl až v roce 1991, kdy byl v obchodním domě DBK, který se nachází v Praze na Budějovické ulici, otevřen první obchod IKEA v Československu. Snímek z pražské IKEA z roku 1996. IKEA v Česku nyní zaměstnává zhruba 1700 lidí a nabízí asi 9500 výrobků.
IKEA loni zveřejnila kompletní přehled svých katalogů s produkty od roku 1950 do současnosti. Bylo to totiž naposled, co řetězec vydal svůj každoroční tištěný katalog. Firma uvedla, že tak reaguje na masivní přesun nakupujících na internet.
Katalog začal vycházet ve 285 000 výtiscích na jihu Švédska. Mezitím se z něj stala jedna z největších každoročních publikací.
70 let IKEA ve 103 sekundách. Tak vypadaly katalogy nábytkářského giganta ze Švédska. Video: Jan Marek