Článek
Víc než 99 procent švédských domácností třídí odpad, což přináší problém tamním spalovnám. Tato zařízení během tuhé skandinávské zimy domácnostem dodávají elektřinu a teplo, ale nemají dost odpadu, který by spalovala. Země je proto odkázaná na dodávky ze zahraničí.
„Švédům záleží na ochraně přírody a životního prostředí a podle toho se i chovají. Použité věci nevyhazují. Uvědomují si, že když je zrecyklují, můžou se znovu použít," řekla serveru The Independent Anna-Carin Gripwallová ze společnosti Avfall Sverige. Ta má ve Švédsku na starosti nakládání s odpadem a jeho recyklaci.
Jednou ze zemí, která do Švédska posílá odpad, je Velká Británie. Té naopak systém vyhovuje, protože se tak vyhne vysokým domácím poplatkům za ukládání smetí na skládkách.
V zemích EU platí pro skládkování odpadu přísná pravidla a podle Gripwallové je tak jen otázkou času, kdy ho i státy jako Británie začnou víc využívat k výrobě elektřiny a tepla.
„Přijde doba, kdy bude méně odpadu a ten se bude spalovat v jednotlivých zemích. Využívání odpadu k výrobě tepla ale vyžaduje systém dálkového vytápění. A k tomu potřebujete infrastrukturu, jejíž vybudování zabere čas," dodala Gripwallová.
V Británii průměrně zrecyklují na 45 procent odpadu. Evropská unie ale chce, aby do roku 2030 jednotlivé členské státy recyklovaly 65 procent smetí.