Článek
Přinášíme vám další díl pravidelného prázdninového seriálu. Každý den, od pondělí do neděle, se v odpoledních hodinách můžete těšit na rady a zajímavosti Seznam Zpráv z evropských turistických destinací. A to až do 31. srpna.
Rakušané zavádí roušky v obchodech, Belgie zpřísňuje opatření
Rakousko kvůli rostoucímu počtu nových případů nákazy koronavirem od pátku zpřísňuje pravidla pro nošení roušek. Ty budou nově povinnou výbavou při návštěvě supermarketu, na úřadě, poště či v bance. Dál bude platit i stávající pravidlo nosit zakrytá ústa a nos ve veřejné dopravě, ve zdravotnických zařízeních, v lékárnách a v kadeřnictvích.
Rakouská vláda také plánovala zavedení nutnosti doložení negativního testu na koronavirus pro osoby přijíždějící do země z rizikových oblastí přes hranice se Slovinskem a Maďarskem. Tyto mimořádné kroky ovšem byly kvůli právním nejasnostem odloženy, informovala agentura APA.
Nákaza koronavirem postupuje rychle také v Belgii. Zakrývání úst a nosu je nyní v zemi povinné v prostředcích hromadné dopravy, v obchodech, v kinech, v muzeích i v kostelech. Od víkendu se má ovšem povinnost rozšířit na „veškerá silně navštěvovaná místa“, přičemž o přesném výčtu rozhodnou místní samosprávy. Agentura AFP předpokládá, že nařízení se dotkne tržnic, obchodních ulic či hotelů. V restauracích a kavárnách budou moci lidé sedět u stolů bez obličejových pokrývek.
Za nepoužití roušky hrozí v Anglii pokuta
V Anglii se v pátek rozšířil seznam míst, kde lidé musí mít zakrytá ústa a nos kvůli riziku šíření koronaviru. Kromě dopravních prostředků tato povinnost platí už i v obchodech, nákupních centrech, na nádražích nebo v bankách. Vláda věří, že drtivá většina lidí bude zpřísněný režim dodržovat, některé obchodní řetězce ale podle deníku The Daily Telegraph neplánovaly ve svých prodejnách opatření vymáhat.
Dosud bylo v Anglii používání roušek nařízené jen v prostředcích hromadné dopravy a ve zdravotnických zařízeních. Změnu pravidel ohlásila vláda ve čtvrtek s tím, že zaměstnanci obchodů mohou zákazníky s odhaleným obličejem z prodejny vykázat. Takovým lidem zároveň hrozí pokuta až 100 liber, což je v přepočtu přibližně 2900 korun. Jedinou výjimkou jsou děti do deseti let a osoby se specifickými zdravotními problémy.
Průzkumy veřejného mínění naznačují, že většina Britů s povinným nošením roušek na veřejných místech nemá problém. Web inews zároveň informuje, že jen zhruba dvě třetiny ze 2000 dotázaných uvedly, že pokaždé nebo většinu času dodržovaly nařízení v hromadné dopravě. Skoro čtvrtina respondentů ovšem zatím pokrývku obličeje vůbec nepoužívala.
Koronarytíři aneb Atrakce švédského ostrova
Švédský ostrov Gotland vyslal do boje s koronavirem rytíře na koních. Osm mužů v plné zbroji nově dohlíží na dodržování předepsaných rozestupů, informovala agentura AFP. Hlídkovat by měli především na místech, kde bývá největší koncentrace turistů.
i’m on gotland (sweden’s largest island) and there’s literally knights on horses making sure people are keeping distance pic.twitter.com/S0EwpnWJES
— lukas7 𖧵 (@gaysobi) July 23, 2020
„Máme tři poselství: Dodržujte rozestupy, pravidelně si myjte ruce a zůstaňte doma, pokud se necítíte dobře,“ řekl AFP Lennart Borg. Právě jej napadlo poslat do boje s koronavirem středověké křižáky.
Jag: försöker förklara att Sveriges sätt att hantera corona inte är SÅ himla udda
— Emma Frans (@DrEmmaFrans) July 20, 2020
Gotland: pic.twitter.com/sd161ROd7c
Poprvé vyjeli rytíři do ulic v pondělí. Potkat je budou moci turisté zejména u pláží nebo u historických památek. Během „boje“ se ovšem neohánějí meči, nýbrž prapory s nápisy jako „Dodržuj rozestupy“ či „Zůstaň doma, máš-li symptomy“.
Obří žralok uvázl na britské pláži
Záchranáři z organizace British Divers Marine Life Rescue se během čtvrtečního večera snažili zachránit žraloka velkého, který uvázl na pláži Filey v Severním Yorkshiru. Žralok dosahoval délky přibližně 15 stop, což dělá téměř 4,5 metru. S pokusy o přesun zvířete do vody se pokoušeli asistovat také lidé, kteří se v dané chvíli na pláži nacházeli.
I přes opakované pokusy ovšem žralokovi nepomohl ani návrat do přirozeného prostředí, měl tendenci se stále vracet ke břehu. Byl velmi slabý a pravděpodobně u něj došlo k poškození mozku, informuje web Mirror. U zvířete nakonec musel zasahovat veterinář, který ho uspal.
Huge 15ft shark spotted off Yorkshire coast pic.twitter.com/D8HdjXAYSV
— The Sun (@TheSun) July 24, 2020
Žralok veliký může dorůstat i více než 10 metrů, není ale nebezpečím pro lidi, živí se pouze planktonem. Ve Spojeném království ho lze nejčastěji vidět u západního pobřeží, a to převážně v období od září do podzimu.