Článek
Úřady rozšířily zónu určenou k evakuaci na deset kilometrů kolem sopky, neboť bezprostředně hrozí větší výbuch. Evakuační nařízení se tak týká 100 tisíc lidí. Mezinárodní letiště na ostrově Bali, kde se sopka nachází, bylo kvůli sopečné hrozbě uzavřeno, informovala agentura Reuters.
„Problém je víceméně lokální, protože prach zasáhl jenom západní a částečně jižní část ostrova,“ uvedl v rozhovoru pro Seznam Zprávy Čech žijící na Bali Ladislav Košťák.
Samospráva situaci zvládá dobře, evakuovalo se už 40 tisíc lidí. Lidé si navíc na ostrově pomáhají. „Spolupráce mezi místními je výborná, všude na ostrově je cítit sounáležitost, lidé se snaží pomoct finančně, potravinami i oblečením,” řekl Košťák.
Sopka Agung chrlí od víkendu oblaka bílého a šedého popela do výšky několika tisíc metrů a z kráteru se řine takzvaný bahnotok či lahar, tedy směs sopečného popela, úlomků ztuhlé lávy a velkého množství vody. Lahary jsou podle vědců nebezpečnější než tekoucí láva, protože se pohybují mnohem rychleji.
„Občasné slabé výbuchy jsou slyšet do vzdálenosti 12 kilometrů od vrcholu. V noci byly vidět plameny, což znamená, že případná erupce může nastat kdykoli,“ uvedl v prohlášení indonéský úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB.
Letiště v balijské metropoli Denpasaru, které denně odbaví nejméně 5000 zahraničních turistů a také 15 000 až 20 000 domácích návštěvníků, bude podle guvernéra Bali možná zavřené déle než předpokládaných 24 hodin. Důvodem je sopečný popílek, který může letadlům poškodit motory. Zatím se uzavření letiště dotklo 445 letů, z toho 196 mezinárodních, celkem 59 tisíc cestujících.
Podle Košťáka na letišti panuje nervozita. Balijec Marcel však uvedl, že místní nepropadají panice, protože jsou na podobné situace zvyklí.
Indonéské dopravní úřady sdělily, že nasadily 100 autobusů, které odvážejí pasažéry z mezinárodního letiště k trajektům, s jejichž pomocí mohou opustit Bali. Turisté mohou trajektem odcestovat na sousední ostrov Jáva a potom pokračovat letecky do svých destinací.
Vulkán se nachází zhruba 70 kilometrů od hlavních turistických letovisek.
Sopka Agung se probudila v září po více než 50 letech. V Indonésii se nachází téměř 130 sopek, tedy nejvíce ze všech zemí světa. Mnoho z nich jeví vysokou úroveň aktivity, přestože do opravdové erupce mohou zbývat měsíce. Při poslední velké erupci sopky Agung v roce 1963 zemřelo 1100 lidí.