Hlavní obsah

Dvojí metr: Svatby povoleny. Svazky homosexuálů jen tehdy, pokud jeden umírá

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační fotografie.

Vládní opatření ukázala rozdílný přístup státu k registrovanému partnerství a svatbám. Zatímco svatby se mohou konat i nadále, registrovaná partnerství lze uzavřít jenom v neodkladných případech.

Článek

I v době přísných opatření kvůli koronaviru se smějí konat svatby, i když na nich může být maximálně deset účastníků. Nyní ale vyšlo najevo, že výjimka se netýká registrovaného partnerství. Podle nařízení Ministerstva zdravotnictví mohou gayové a lesby vstoupit do svazku „pouze tehdy, je-li tento krok neodkladný“.

Jde například o případy, kdy je jeden z partnerů v tak špatném zdravotním stavu, že by se odloženého obřadu nemusel dožít, nebo dvojice, kde jednomu brzy vyprší oprávnění k pobytu. Jestli je situace neodkladná, mají páry řešit s matrikářem. U obřadu mohou být pouze dva lidé, matrikář a případně tlumočník.

Na rozpor v opatření upozornila organizace Jsme fér, která hodlá napsat premiérovi Andreji Babišovi a ministru vnitra Janu Hamáčkovi otevřený dopis. „Je potřeba, aby se opatření pro registrovaná partnerství změnila, a budeme apelovat na to, aby se to už neopakovalo,“ řekl Seznam Zprávám Filip Milde, tiskový mluvčí organizace Jsme fér. Podle něj bude iniciativa chtít také vědět, jak se něco takového mohlo vůbec stát.

Hamáček pak na Twitteru v úterý dopoledne reagoval slovy, že se problém napraví co nejrychleji. Na rozdílnost opatření zareagovala také řada poslanců, kteří budou chtít zjednat nápravu opatření.

„Registrované partnerství pro gaye a lesby - povoleno pouze v neodkladném případě, třeba když jeden z partnerů umírá. Jinak zakázáno. Jako proč? V čem je registrované partnerství epidemicky nebezpečnější než svatba,“ napsal pirátský poslanec Martin Jiránek na Facebooku.

Poslanec za TOP 09 Dominik Feri už napsal premiérovi a Ministerstvu zdravotnictví, aby výjimku opravili a výjimka na svatby se týkala i registrovaného partnerství. „Proti tomu se (snad) nedá nic namítnout,“ napsal na Twitteru.

Rozdílnost opatření nazval pirátský poslanec František Kopřiva jako ukázkovou diskriminaci. „Možnost vstoupit do registrovaného partnerství by vláda neměla lidem odepírat. Je to nedůstojné nařízení bez špetky empatie,“ napsal Kopřiva na Facebooku.

Podle Adély Horákové, právničky v organizaci Jsme fér, to není poprvé, co se v usneseních vlády objevují zjevné a nedůvodné diskriminace registrovaných partnerů. „Dokud tu budou dvě kategorie registrovaného partnerství a manželství, bude se to dít,“ napsala na Twitteru.

Doporučované