Článek
Pětidukát byl vyražen pouze ve čtyřech kusech. Dosud se tato mince neobjevila v žádné aukci, a proto se očekává, že její finální cena může stávající rekord překonat, sdělil ČTK za pořadatele aukce Patrik Kozlík.
„Zatímco jiné svatováclavské dukáty byly raženy v desítkách až tisících kusů, zlaté pětidukáty vznikly v roce 1937 pouze čtyři. To z nich dělá extrémní raritu. Navíc se žádný z nich nikdy neobjevil ve veřejné dražbě, takže u nich v katalogu chybí cena. Prostě je dosud neznámá,“ uvedl Pavel Kroužek, majitel aukčního domu Antium Aurum, který bude pořádat aukci 2. října v pražském hotelu Carlo IV. Do aukce minci nabídl soukromý majitel, který si přeje zůstat v anonymitě.
Pořadatelé očekávají, že kvůli koronaviru budou zájemci preferovat aukci online, přihazovat se ale bude moci nejen přes telefon, tablet nebo počítač, ale i živě přímo v sále.
Za iniciátora československých dukátů se považuje ministr financí Alois Rašín. Z podnětu ministerstva, které spravoval, byla vypsána veřejná výtvarná soutěž, které se ovšem mohli zúčastnit pouze občané tehdejší Československé republiky. V té nakonec uspěli výtvarníci - Jaroslav Benda a Otakar Španiel.
Svatováclavské dukáty byly raženy od roku 1923 a nebyly zákonným platidlem, ale obchodními mincemi, které neměly určenou nominální hodnotu. Pětidukáty a desetidukáty byly vydávány od roku 1929 k připomenutí výročí smrti vévody Václava.
V pátek 2. října se bude dražit také svatováclavský dvoudukát z roku 1938, jehož cena bude začínat na zhruba dvou milionech korun. Vedle vzácných mincí bývalého Československa se budou dražit mince a medaile období vlády Habsburků, německých států, Maďarska, Bulharska, Jugoslávie nebo Polska.
Nejdražší mince na světě, Flowing Hair Liberty Dollar, byla vydražena za deset milionů dolarů (téměř čtvrt miliardy korun).