Článek
Podle vládního prohlášení hodování na otrávených mršinách stálo život 468 bělošedých supů, 28 supů kapucínů, 17 supů bělohlavých, 14 supů bělošedých a 10 supů kapských. Všichni tito ptáci patří mezi ohrožené nebo kriticky ohrožené druhy a jsou zapsaní na Červeném seznamu ohrožených živočichů a rostlin. Botswanská vláda na svých sociálních sítích uvedla, že sloni byli otráveni chemickou látkou, což vedlo k velké úmrtnosti supů a orlů.
Podle Africké přírodní nadace (AWF) mrchožrouti představují pro pytláky dlouhodobý problém. „Vzhledem k tomu, že se ptáci stahují k mršinám zvířat, odhalují i místa působení pytláků,“ uvádí AWF na svých webových stránkách a dodává, že ačkoli jsou mrchožrouti problémem pro pytláky, tyto ohrožené druhy jsou pro funkční ekosystém nepostradatelné. Požíráním těl mrtvých zvířat se supi starají o ústřední roli v udržování čistého prostředí a minimalizování šíření nakažlivých nemocí.
537 vultures poisoned in Botswana. Poachers laced the carcasses of 3 elephants with poison to hide their activities. The former hunting area known as CT1 has been unprotected since a ban was enacted in 2014. Without people patrolling the area, it is easier for poachers to operate pic.twitter.com/HI2XHBIL19
— African Wildlife Conservation Coalition (@AfricanWCC) June 22, 2019
Botswanská vláda nedávno učinila kontroverzní krok a zrušila zákaz lovu slonů. Krok zdůvodnila množstvím zničeného majetku, úrody a nebezpečím, které hrozí místním při kontaktu se slony. Ve svém čtvrtečním prohlášení ale úmyslné trávení zvířat pytláky vláda odsoudila jako „nebezpečné a škodlivé životnímu prostředí“. V návaznosti na incident právní síly údajně pracují na „dekontaminaci prostředí“.
Pozůstatky mrtvých těl a okolní prostředí budou testovány a analyzovány v laboratořích. Tento incident hromadného trávení zvířat není ojedinělý. V roce 2013 došlo k podobnému případu v Namibii, kdy se na 500 ptáků včetně supů otrávilo na sloní mršině.